Jiří Leschtina: Korespondenční volbu pro všechny

27. leden 2024

Tuhá bitva o zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící dlouhodobě v zahraničí je v plném proudu. Argumenty pro a proti létají z jedné strany na druhou. Mezi hlasy kritizujícími koaliční předlohu zákona, ale chybí jedna skutečně zásadní otázka: Proč návrh nezavádí hlasování prostřednictvím pošty pro všechny občany České republiky?

Zastánci korespondenční volby správně poukazují na to, že jejím smyslem je usnadnit lidem život. Jestliže ale chceme umožnit Čechům posílat volební hlas odkudkoliv ze zahraničí, aniž by totéž bylo možné z tuzemska, pak se při zvyšování volebního komfortu zastavujeme v půli cesty. S jistou nadsázkou lze mluvit o diskriminaci domácích voličů. 

Čtěte také

V jednom existuje dojemná shoda mezi opozicí a vládními stranami: Volit poštou se na území České republiky nikdy nebude. Například poslanec za ODS Marek Benda v televizní diskusi ujistil veřejnost: „Jedná se opravdu jen o zahraničí, nechci to v žádném případě převádět do ČR, tady máme volebních místností dost.“ 

Jistě, jsme země posetá volebními urnami. Ale také třeba o sobě rádi říkáme, že jsme zemí chalupářů. A když ti chtějí hlasovat mimo trvalé bydliště, musí si vyřídit volební průkaz a dorazit s ním do volebního sálu. Po zavedení korespondenčního hlasování by mohli před odjezdem na svůj „weekendhouse“ poslat volební lístek poštou. 

Stejně tak by moderní krok, naplňující úsilí státu udělat volby co nejpohodlnější a nejdostupnější, mohli ocenit mladí lidé, kteří nezřídka studují nebo pracují mimo trvalé bydliště, jež mají ještě třeba u rodičů. 

Čtěte také

Korespondenční volba zahrnující domácí populaci funguje v USA, Velké Británii nebo v Německu. Ale také ve Švýcarsku a Rakousku, což jsou země počtem obyvatel i robustností volebního systému srovnatelné s Českou republikou. Například u našich rakouských sousedů v posledních volbách do Národní rady využilo korespondenční volbu 1,07 milionu voličů, přičemž 60 tisíc z nich poslalo volební lístek z ciziny. 

Podobných parametrů bychom mohli dosáhnout i v Čechách. A pokud se holedbáme (a do značné míry po právu) propracovaností volebního systému, pak naroubovat na něj i tuzemské hlasování poštou by byla veskrze rutinní záležitost. 

Odpovědí na krajní populismus opozice

Kdyby vládní koalice navrhla poštovní volbu pro všechny, možná by v zárodku zadusila i nechutnou argumentaci opozice, kterou shrnul místopředseda ANO Karel Havlíček slovy: „Nepovažujeme za správné, že se zvyšuje komfort lidí, kteří zde nežijí a nežijí zdejší problémy.“

Čtěte také

Těžko si představit čecháčkovštější vyvolávání zapšklosti a závisti vůči našim spoluobčanům, kteří vyrážejí do světa za vzděláním, obživou, za vědeckým nebo třeba sportovním uplatněním. 

Návrh na korespondenční volbu v tuzemsku by ale zřejmě ještě více rozpumpoval konspirační teorie o možných manipulacích, falšování sčítání a ukradení voleb, s nimiž vyrukovalo Babišovo hnutí ANO i Okamurova SPD. 

Jiří Leschtina

Je zvlášť na pováženou, když se nejsilnější politické uskupení v zemi propadá do trumpovského extrémismu v odporu k něčemu tak samozřejmému jako korespondenční hlasování fungující bez velkých volebních podvodů v desítkách zemí. Tím spíš by tou nejpádnější odpovědí na krajní populismus opozice bylo zavedení poštovního hlasování pro všechny. 

Autor je publicista

Spustit audio