Jiří Leschtina: Co Fiala bouchnutím do stolu zasel, nyní sklízí Rakušan
Jen měsíc poté, co premiér odvolal z vlády Ivana Bartoše, na což Piráti zareagovali okamžitým úprkem z kabinetu, nejnovější volební modely ukázaly na bezprostředního vítěze vládního otřesu. Podle průzkumů hned tří agentur, jedinou vládní stranou, které viditelně narostly preference (v jednom z měření až na čtrnáct procent), jsou Starostové a nezávislí.
Agentury přitom shodně hlásí, že největší počet nových voličů k hnutí STAN přechází od Pirátů. Což může být svým způsobem překvapivé poté, co Starostové v minulých sněmovních volbách bezskrupulózními výzvami ke kroužkování převálcovali většinu koaličních pirátských kandidátů.
Čtěte také
Nyní to ale vypadá, že frustrace z kroužkovacího pogromu blednou v bezprostředním rozčarování pirátských voličů nejen z Bartošovy zpackané digitalizace stavebního řízení, ale hlavně z radikálního odchodu Pirátů z vlády. A má logiku, když se hlasy Pirátů přesouvají k bývalému koaličnímu partnerovi, který i po faktickém rozpadu uskupení PirSTAN zůstával ve vládě programově souznícím spojencem Pirátů.
Z této první vlny nelze usuzovat, že Starostové mají tyto hlasy bůhvíjak jisté. Pokud by se pod příštím vedením Piráti dokázali stát vynalézavou opozicí, zbavenou ublíženeckého syndromu, nemusí být návrat části voličů vyloučen.
ODS jako menší zlo
Samotné hnutí STAN nyní ve vládní čtyřkoalici působí daleko vyrovnaněji a energičtěji, než kterákoliv ze stran koalice Spolu. Včetně ODS, která po Fialově čelním a ne zrovna džentlmenském střetu s Piráty preferenční úrodu rozhodně nesklízí.
Čtěte také
Posun ve voličské náklonnosti ke Starostům, který již prolomil desetiprocentní hranici, ovšem nespadl z nebe. Už letos v dubnu se jejich preference začaly odpoutávat od nebezpečné blízkosti pětiprocentního limitu pro vstup do parlamentu. Celkem určitě k tomu přispěla Rakušanova osobní kampaň „Debaty bez cenzury“ kterou od ledna vedl po hospodách a kulturních domech okresních měst.
Rakušan tehdy naštval koaliční partnery, když se rozhodl rozbořit příliš bohorovnou komunikaci vlády. A je svým způsobem absurdní, že vzbudil poprask a tím i zájem celostátních médií něčím, co by mělo být zcela přirozenou součástí sebevědomé politiky. Neučesanými, emocemi nabitými diskusemi ministra s veskrze nepřátelsky naladěnými občany.
A jestliže lídr Starostů v nedávném rozhovoru pro týdeník Respekt prozradil, že své úspěšné Debaty bez cenzury nyní hodlá přenést z okresních měst na venkov? Pak by ho měli v jeho spanilých jízdách následovat bez známek popudlivosti i vládní souputníci.
Koneckonců, jestli někdo předvídavě reaguje na nárůst preferencí Starostů a nezávislých, tak je to hnutí ANO. Jeho čelní představitelé stále častěji vypouští do éteru, že i ODS je pro zemi menším zlem než Starostové a nezávislí. Což si lze přeložit jen tak, že větší ohrožení pro své mocenské ambice anoisté spíš než v Petru Fialovi nyní spatřují ve Vítu Rakušanovi.
Samozřejmě ani z hvězd nevyčteme, zda je oživení volebních preferencí STAN setrvalejším trendem, nebo přechodným vzplanutím. Každopádně instinkt bezbřehého populisty Babiše nám napovídá, že se Vít Rakušan nevydává do bouřlivých předvolebních časů špatnou cestou.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.