Jiří Leschtina: Čeští elfové táhnou proti ruským trollům

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová média, tablet, informace

V proslulých románech anglického spisovatele Tolkiena patří k nejudatnějším bojovníkům proti Temnému pánovi mýtičtí elfové. Bytosti vládnoucí magií a jedinečně vyvinutými smysly.

A právě tak si říká skupina občanů, kteří se rozhodli bojovat proti placeným ruským trollům a šiřitelům dezinformací.

Nizozemsko vyhostilo čtyři ruské hackery. Policie je chytila přímo při činu

Počítač, virus (ilustrační foto)

Nizozemsko obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a vyhostilo čtyři agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Ministryně obrany Anna Bijleveldová Moskvu vyzvala, aby své kybernetické operace zastavila. Moskva obvinění podle agentury TASS odmítla

Jako první o nich přinesl bližší informace časopis Respekt, jenž uvádí, že jde o desítky lidí z různých profesí a sfér života v Česku, kteří se inspirovali činností podobných aktivit v Pobaltí.

Členové skupiny, v níž podle jejího prohlášení působí studenti, lékaři, učitelé, podnikatelé, umělci, řemeslníci, vědci, policisté i vojáci, zatím vystupují anonymně. Aby předešli kyberšikaně nebo výhrůžkám jejich příbuzným.

„Identifikujeme nepřátelské sítě. S různými identitami působíme uvnitř dezinformačních komunit, na sociálních sítích, v komunitách produkujících řetězové maily,“ přibližuje Respektu činnost skupiny jeden z českých elfů.

Kybernetická domobrana

Jestli něco stále ještě podceňuje česká veřejnost a s ní i řada politiků, tak je to síla a rozkladný účinek dezinformační války, kterou Rusko rozpoutalo proti České republice i dalším západním státům. S cílem rozvrátit demokracii v těchto zemích.

Hackery zastaví zase jenom hackeři. Na ČVUT budou vychovávat strážce bezpečného internetu

Hackerské útoky mohou zastavit zase jenom hackeři (ilustrační snímek)

Desítky nových hackerů ročně, to bude výsledek nové laboratoře Českého vysokého učení technického. Tamní studenti se ale budou učit takzvané etické hackování, tedy vyhledávat a upozorňovat na slabá místa počítačových serverů.

Pořád ještě s patřičnou zodpovědností nepřistupujeme k závěrům četných expertů a analytiků, varujících před fabrikami ruské propagandy. Sugestivně to popsal datový analytik František Vrábel v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny: „Mají zde několik desítek webů, na které se mohou spolehnout. Pak tady mají lidi, kteří toxický obsah šíří. Částečně profesionálně, částečně dobrovolně. Je tady dobře fungující infrastruktura pracující v ruském zájmu.“

Bylo by naivní si myslet, že rozsévači lží a dezinformací jsou jen jacísi frustrovaní ztracenci, kteří neuspěli v dnešním složitém světě. Najdeme je i v nejvyšších sférách politiky.

Stačí si připomenout senátora a čerstvého člena senátorského klubu Občanské demokratické strany Iva Valentu, majitele webu Parlamentní listy, z nichž toxický obsah doslova přetéká. A je tady přece i český prezident, jenž budí nadšení v Rusku. Například důsledným šířením lži o tom, že se v Česku vyráběl jed novičok.

Za naboření do systému posíláme fakturu, říká etický hacker

Karel Miko

Víte, co jsou to DoS a DDoS útoky? Trojské koně, phishing, ransomware, prolamování hesel? Co někomu zní jako tajné kódy z knížek žánru fantasy, je pro jiné lidi denní chleba. Na jedné straně jsou ti zlí, kteří se snaží narušit bezpečnost informačních systémů, na druhé straně hodní, kteří se tomu snaží zabránit. „My vám na to naboření dáme fakturu,” říká Karel Miko, etický hacker a penetrační tester, který byl hostem Interview Plus.

A byl to především prezident a jeho okolí, kdo brojil proti vytvoření centra proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. To sice nakonec vzniklo, ale to je tak všechno, co víme. Víc slyšet o něm nebylo a není.

Za situace, kdy stát v boji proti trollům selhává, má občanská iniciativa lidí, kteří ve svém volném čase bojují proti dezinformačním kampaním, své opodstatnění. Vlastně jde o jakousi kybernetickou domobranu. Ta v odhalování lživé propagandy dokonce nyní může požívat větší důvěry, než státní instituce.

Její existence by ale zároveň měla být naléhavým apelem. Že jsou to hlavně politici a jim svěřené bezpečnostní úřady a zpravodajské komunity, kdo je povinen bránit stát před dezinformační ofenzívou z Východu. Koneckonců i v Tolkienově románu byli elfové jen součástí semknutých šiků, které vytáhly do boje proti Mordoru.