Jiří Leschtina: Babiš může vodit za nos své voliče. Brusel už ne

25. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budova Agrofertu v Praze 4.

Pokud Andrej Babiš zůstane premiérem, Česko přijde o 180 miliard korun z evropského fondu obnovy. V tomhle duchu pálí na Babiše demokratická opozice poté, co Evropská komise podmínila čerpání této částky tím, že Česko musí do června příštího roku přijmout opatření zabraňující střetu zájmů při rozdělování peněz z postcovidového fondu.

Na první pohled to vypadá jako smrtící zbraň v předvolební kampani. Vždyť v ohrožení mohou být kvůli premiérově obřímu střetu zájmů sumy, které si obyčejný smrtelník ani představit nedokáže. Jenže problém je v tom, že zrovna tahle hrozba je až příliš vzdálená za horizontem říjnových voleb.

Čtěte také

Navíc vyzněla v podání šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové spíš jako chození kolem horké kaše. Ta ani jednou při své návštěvě Prahy nezmínila premiéra Babiše, který podle bruselských auditorů dál vlastní a ovládá holding Agrofert. Jen neurčitě mluvila o dodatečných krocích a požadavcích na „zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají dotace“. Tím ovšem jen umožnila Babišovi a jeho týmu, aby rozjeli další vlnu mystifikací.

Relativizace problému

A tak jsme se od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka dozvěděli, že „výhrady nemíří na premiéra, ale obecně na to, aby všechny projekty, které se budou posuzovat, byly posuzovány i s ohledem na případný střet zájmů“. Havlíček tak nepokrytě přehlíží, že to je právě premiér Babiš, kdo se stal pro Evropskou unii symbolem obřího konfliktu zájmů i s tím, jak zarputile ho popírá.

Čtěte také

Jsme přesvědčováni, že jde jen o právnický spor, zda postupovat podle českého zákona o střetu zájmů, nebo evropského nařízení, podle kterého je neslučitelná role premiéra a skutečného majitele a příjemce zisků z podniku pobírajícího dotace z EU. Jako bychom už podpisem přístupové smlouvy do EU neuznali přednost evropského práva před tuzemským. S tím, že setrvalý bojkot evropského nařízení znamená vykročení na cestu z Evropské unie.

Navíc z bruselského auditu vyplývá, že premiér svým chabě maskovaným odložením Agrofertu do svěřenského fondu porušuje i český zákon.

Vychytralý chlapík

Ve voličských vodách, v nichž loví Andrej Babiš, ale spíš než tyto argumenty zabírá obraz premiéra, kterému unie přiklepla 180 miliard. A jeho střet zájmů, kvůli němuž můžeme o tyhle peníze přijít? Ten se spíš v očích Babišových voličů jeví jako nápaditá finta, díky níž premiér vyždímal peníze pro své firmy. A řeknou si: však on to zase nějak v Bruselu tenhle vychytralý chlapík uhraje.

Jenže i premiér si musí být vědom, že i když se mu podaří oklamat dostatečný počet voličů, jeho bruselské martýrium neskončí. Nad evropskými dotacemi pro holding Agrofert už spadla klec. Což nutně musí být i varováním pro úředníky českých ministerstev, že proplácením jakýchkoliv peněz Agrofertu ze státního rozpočtu se vystavují riziku obvinění z trestného činu.

Jiří Leschtina

A pokud Česká republika skutečně nechce přijít o 180 miliard z fondu obnovy, bude muset přizpůsobit kontrolní mechanismy a metody odhalování skutečných a skrytých vlastníků firem požadavkům Bruselu. A první, na koho řádně nastavená pravidla vždycky ukážou, bude onen vychytralý chlapík, pokud se mu podaří se i po podzimních volbách udržet v čele vlády.

Autor je publicista

Spustit audio

Související