Jiří Grygar: Čínský systém známkování lidí od kolébky do hrobu? To je něco opravdu šíleného

30. březen 2020

Astronom a astrofyzik Jiří Grygar má silně skeptický pohled na budoucnost lidstva. Všiml si, že v Číně se už naplňuje vize tzv. orwellovského světa... (repríza)

„Je to systém známkování lidí, od kolébky do hrobu. Když dostanete trestné body, tak máte zaracha a třeba nemůžete cestovat. To je, myslím, něco šíleného. 

Vypadá to jako měkký George Orwell, ale ve skutečnosti je to díky moderním technologiím dotaženo dál,“ tvrdí Grygar. Doplňuje další neúprosný fakt: „Každý pátý obyvatel Země je Číňan, a je to jejich evoluční výhoda.“

Daniel Stach: Pro popularizaci vědy nechybí prostor, ale vědci nechtějí se svými myšlenkami ven

Daniel Stach

Daniel Stach je jednou z hlavních tváří zpravodajské stanice ČT24 a ve svých relacích Hyde Park Civilizace a Věda 24 se věnuje primárně výzkumu. „U nás je problém přesvědčit vědce, aby chtěli vědu popularizovat,“ říká.

Věda ztratila prestiž?

Autor slavného populárně naučného seriálu Okna vesmíru dokořán (a dalších televizních pořadů) hovoří i o současném, stále tristnějším postavení vědy v očích veřejnosti a politiků.

„Když se podíváte na 19. století, věda tehdy měla velkou prestiž. Vedla k technickým objevům, a ty pak zlepšovaly život. A trvalo to až do 2. světové války, kterou fakticky vyhráli fyzici.

„Otočilo se to ve chvíli, kdy věda udělala největší úspěch − let na Měsíc. Na družici Země pak postupně přistálo 12 lidí. Tehdy se ale začalo říkat, že tam Američané nebyli a že to jen natočili v Hollywoodu,“ vysvětluje Grygar.

Jiří Grygar je majitelem suchého anglického humoru a mnoha cen. Taky knih, které sbíral od dětství místo hraček a asi se mu už nakupily. Taky kdysi odmítl půl milionu korun a cenu od vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Rada podle něj totiž tehdy vědě spíš škodila.

Víc se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru Barbory Tachecí. Jiří Grygar třeba vysvětlí svůj názor na umělou inteligenci a na politiky, kteří se, jak říká, montují do vědy.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související