Jindřich Kabát se v knize Útěk vrací k tématu života v totalitárním režimu

15. březen 2015

Hostem Evy Hůlkové v nedělních Hovorech je univerzitní pedagog a spisovatel Jindřich Kabát. Je psychologem, který se specializuje na sociální a klinickou psychologii. Své poznatky a zkušenosti dobře využívá také v literární tvorbě.

Ve své poslední knize Útěk se vrací k tématu života v totalitárním režimu. Vykresluje atmosféru udávání, kolaborace, zatýkání a strachu po převratu v roce 1948. Zabývá se otázkami lidské odvahy, zásad a důstojnosti.

Zdůrazňuje, že děj je poznamenán nenápadnou mírnou strunou, která představuje ladění životní cesty. A popsat zrání jako jeden z nejkrásnějších lidských procesů, to není vůbec snadné, podotýká Jindřich Kabát. Ve svém díle usiluje o zachycení lidského prvku radosti, důvěry, lásky a také víry.

Poslechněte si Jindřicha Kabáta v Hovorech, v neděli ve 22:10, na vlnách Českého rozhlasu Plus.

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.