Jefim Fištejn: Virus Ameriku nezboří

29. březen 2020

Může pád akcií na americké burze vést k jejich panickému výprodeji? Jak se odrazí na americké ekonomice ropná válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií?

A může epidemie podkopat šance prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení? To jsou otázky, které si v těchto dnech kladou ekonomové, ale také běžní občané Spojených států. Většina odborníků se domnívá, že následky pandemie budou pro národní hospodářství sice dramatické, ale ne likvidační.

Čtěte také

Profesor ekonomie na Univerzitě Johnse Hopkinse Steven Hanke se domnívá, že panická reakce na novou realitu vytvořenou koronavirem je značně bezdůvodná a že kolísání kurzů na newyorské burze je dočasné. Podle jeho názoru problém spočívá v tom, že burziáni reagují spíše na medicínské než na hospodářské zprávy. Přitom sdělovací prostředky mají v popisu práce podávat zprávy tak, aby vypadaly co nejvíce dramaticky. Pro zpravodajství o lidském zdraví to platí dvojnásob.

Burziáni zvyklí na dlouhá desetiletí života v míru, při relativní stabilitě finančních trhů, se stali prvními oběťmi panického strachu. Proto jejich reakce na události byla značně přehnaná. Nicméně Federální rezervní banka má k dispozici veškeré nástroje a s jejich pomocí lze trhy uklidnit. Tento proces ovšem nějakou dobu potrvá. Začátkem léta, kdy vlivem teplejšího počasí koronavirus ztratí sílu, jak se domnívají vědci, protože ultrafialové záření tento typ viru zabíjí, obavy se zmírní a americká burza se vrátí k normálu. Většina společností totiž vykazuje velmi dobrý finanční stav – domnívá se profesor Steven Hanke.

Ropná válka

Čtěte také

Co se týče ropné války mezi Rusy a Saúdy, všichni odborníci jsou zajedno v názoru, že na obchodní konflikt doplatí především výrobci ropy, zatímco spotřebitelé mohou jenom vyhrát. Málokdo chápe smysl ruské strategie, která provokuje nestabilitu v beztak těžké době. Pokud Kreml chtěl přivést k bankrotu americké společnosti těžící břidlicovou ropu, pak se přepočítal.

Mnohé z nich jsou skutečně na pokraji bankrotu kvůli nesplaceným úvěrům poskytnutým na rozvoj nalezišť. Jenže jejich případný bankrot vůbec neznamená, že těžba ropy z břidlic někam zmizí. Těžební vrty pouze změní majitele, to je celé. Navíc ropné společnosti mají značné finanční rezervy, a to znamená, že na určitou dobu se těžba ropy může snížit, ale jakmile se ceny zvednou, výroba se plně obnoví. Na rozdíl od tradiční těžby ropy obnovit břidlicovou výrobu je velmi snadné.

Prezident Trump

Co se týče šancí prezidenta Trumpa na znovuzvolení, mnohé bude záležet na stavu národního hospodářství v listopadu letošního roku. Měl by velké potíže, kdyby se volby konaly dnes. Jenže jeho výhodou je, že proti němu nestojí jako demokratický protikandidát žádná charismatická osobnost.

Jefim Fištejn

Pokud Donald Trump nebude v listopadu znovu zvolen, pak jen proto, že voliči budou hlasovat proti němu, a ne pro někoho jiného.

Autor je publicista

Spustit audio

Související