Jde o neofašistickou stranu, říká o hnutí Bratři Itálie europoslanec Kolaja. To je, jako kdybych o finské premiérce říkala, že je neomarxistka, namítá europoslankyně Vrecionová

11. říjen 2022

Předsedkyně krajně pravicového hnutí Bratři Itálie a pravděpodobná budoucí premiérka Giorgia Meloniová prohlásila, že se chce inspirovat českou a polskou politikou. Jsou namístě obavy z nové italské vlády? „Netajím se tím, že označuji tuto stranu za neofašistickou. Obavy jsou namístě,“ říká europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). „Obavy namístě nejsou. Ostře odmítám nálepkování fašistická, je to regulérní pravicová strana,“ reaguje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). 

Vrecionová připomíná, že europoslanci ODS patří v Evropském parlamentu do stejné frakce jako uskupení Bratři Itálie a Giorgii Meloniovou zná i osobně.

Je to jako kdybych já o německém kancléři nebo finské premiérce říkala, že jsou ultralevicoví a že jsou to neomarxisté.
Veronika Vrecionová

„Měla jsem možnost s ní několikrát mluvit. Vím, že to je demokratická politička, která se od podobných politiků, jako je Marine Le Penová (představitelka francouzské krajní pravice), distancuje,“ naznačuje europoslankyně.

„Spojení ODS s Bratry Itálie je pro mě víc znepokojující, než že by mě uklidňovalo,“ reaguje Kolaja.

Čtěte také

„Je důležité si uvědomit, že krajní pravice funguje tak, že se velmi dobře dokáže přizpůsobovat situaci a mění ten svůj narativ takovým způsobem, aby byl přijatelný pro společnost. Tím pádem velmi často slýcháme od třeba i mnohem více extrémnějších politiků, než je Giorgia Meloniová, že oni nejsou žádní pokračovatelé fašistických režimů, že k nim nevzhlíží. Takže to samo o sobě mě neuklidňuje. Koneckonců ta strana (Bratři Itálie) má skutečně historické kořeny, které sahají až do Mussoliniho fašistické strany,“ nastiňuje europoslanec za Piráty

Připomíná, že Bratři Itálie stále používají i symboliku, kterou používalo Italské sociální hnutí, jako tříbarevný plamen v barvě italské trikolóry nebo motto Bůh, vlast, rodina.

„Považuji to za zcela nehorázné,“ reaguje na slova kolegy Vrecionová. Bratry Itálie za postfašistickou stranu nepovažuje.

Můžeme očekávat takové věci, jako je zpřísňování třeba interrupční politiky.
Marcel Kolaja

„Je to jako kdybych já o německém kancléři nebo finské premiérce říkala, že jsou ultralevicoví a že jsou to neomarxisté. Prostě to je naprostý nesmysl. Dlouhodobě sleduji politickou práci Bratrů Itálie, sledovala jsem jejich předvolební kampaň a sleduji jejich politický program. Nic takového tam nevidím. Je to velmi konzervativní strana a jejich politika nemá s fašismem vůbec nic společného,“ zlobí se.

EU se má věnovat jiným věcem

Kolaja připomíná, že i program hnutí Bratři Itálie je ultrakonzervativní. „Můžeme očekávat takové věci, jako je zpřísňování třeba interrupční politiky. To jenom doplňuje celý obrázek,“ naznačuje.

Čtěte také

Podle Vrecionové jde v tomto případě o vnitropolitickou záležitost Itálie, do které unijní instituce nemají právo zasahovat. Přiznává, že má problém s tím, že Evropský parlament pravidelně jednotlivým členským státům vnucuje pohled na některé hodnotové věci.

„Nemyslím si, že máme ohledně interrupcí například Polákům nebo Italům do něčeho zasahovat a máme jim vnucovat naší představu. Asi bych nepodporovala to, co podporuje v této oblasti Giorgia Meloniová, ale je to čistě věc italského voliče. Evropská unie dělá ohromnou chybu, když zasahuje do těchto hodnotových záležitostí členským státům. Myslím si, že nám to vůbec nepřísluší. Evropská unie se má věnovat jiným věcem,“ míní.

V týdnu, kdy Putin napadl Ukrajinu, jsem byla s Giorgií Meloniovou na večeři a ona byla úplně naprosto zděšená.
Veronika Vrecionová

Kolaja připouští, že jde o vnitropolitickou záležitost Itálie. Je ale podle něj potřeba sledovat, do jaké míry to má dopad na životy a jejich ohrožení.

„V Polsku se protipotratová politika čím dál tím více přitvrzuje pod vedením ultra konzervativní strany Právo a spravedlnost a došlo tam ke zcela zbytečným úmrtím žen. Evropský parlament má právo se vyjádřit nejenom k tomu, co se děje v EU, ale co se děje prakticky na celém světě. Předpokládám, že by kritizoval takové rozhodnutí v Itálii právě s odkazem na Polsko,“ míní europoslanec.

Koaliční partneři Berlusconi a Salvini

Obavu, že by Itálie za vlády Meloniové oslabila svoji dosavadní podporu Ukrajiny, Vrecionová rozhodně nemá.

Obávám se, aby nenastalo to, že bude italská vláda využívat prodlužování sankcí.
Marcel Kolaja

„Zrovna v týdnu, kdy Putin napadl Ukrajinu, jsem byla s Giorgií Meloniovou na večeři a ona byla úplně naprosto zděšená. Shodli jsme se na tom, že byla chyba, že Evropa daleko důrazněji nereagovala na anexi Krymu,“ připomíná.

Připouští ale, že vnímá jako problematické pravděpodobné koaliční partnery Bratrů Itálie - strany bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Čtěte také

„Nicméně pevně doufám, že Georgia Meloniová jako velmi důrazná a silná politička tyto dva své koaliční partnery dokáže nasměrovat správným směrem,“ věří europoslankyně.

Kolaja ale má v této souvislosti určité obavy. „Obávám se, aby nenastalo to, že bude italská vláda využívat prodlužování sankcí, že to bude blokovat a přidávat se k Maďarsku a snažit se tím získat něco jiného,“ přiznává europoslanec Kolaja.

Poslechněte si celou debatu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , kbr
Spustit audio

Související