Jaroslav Švestka si napsal poznámky k Orwellovi – a šel do vězení

28. duben 2022

Dřevorubec Jaroslav Švestka si v polovině 80. let napsal ve formě deníku několik poznámek k jedné knížce. Pár stránek svého textu odeslal kamarádovi do Německa – a bylo z toho podvracení republiky a devět měsíců na Borech. Zapomenutý případ socialistické justice připomene v pořadu Portréty historička Petra Loučová.

V pondělí 28. dubna 1986 vydala sovětská agentura TASS několikařádkovou zprávu o tom, že v černobylské jaderné elektrárně došlo před dvěma dny k havárii, při níž by poškozen jeden z reaktorů. Málokdo tehdy tušil, co skutečně se v Černobylu stalo. Lhaní a zkreslování skutečností bylo nedílnou součástí života totalitních režimů tehdy a je i dnes.

Čtěte také

Lhaní o přítomnosti i o minulosti, které barvitě vykreslil v románu 1984 anglický spisovatel George Orwell. Ironií osudu ve stejný den – v pondělí 28. dubna 1986 – stanul před soudem v Českých Budějovicích 44letý lesní dělník Jaroslav Švestka. Udělal jen to, že si „ilegální“ vydání Orwellova románu (v letech socialismu u nás oficiálně vyjít nemohl) koncem roku 1983 přečetl, napsal si k tomu několik poznámek ve formě deníku a část z nich se pokusil odeslat příteli do „západního“ Německa. Normální? Pro komunistickou Státní bezpečnost a její věrnou spolupracovnici, třídní justici, jasný případ: Švestka byl nejprve obviněn z poškozování zájmů republiky v cizině, které bylo později překvalifikováno na podvracení republiky.

Jaroslav Švestka nebyl „obyčejným“ dřevorubcem. Rodák z Holyně na okraji Prahy se vyučil zámečníkem, od roku 1965 pracoval ve filmovém studiu na Barrandově u kamery; účastnil se natáčení takových snímků, jako bylo například Rozmarné léto nebo Skřivánci na niti. S nástupem Husákovy „normalizace“ odešel do jižních Čech, kde se živil jako lesní dělník.

Čtěte také

Od roku 1984 začala jeho anabáze mezi vyšetřovnami Státní bezpečnosti, soudy v Českých Budějovicích a Praze a nakonec věznicí v Plzni na Borech, ze které byl propuštěn v roce 1987. Podepsal Chartu 77 a požádal o vystěhování do Kanady, které mu bylo v lednu 1988 komunistickými úřady schváleno. I za oceánem v Britské Kolumbii se živil jako dřevorubec, do Československa se vrátil v roce 2000. Zemřel v červnu 2006 v Českých Budějovicích a až poté se ke čtenářům dostaly jeho knížky – nejen Orwellův rok (2013), ale také Deník dřevorubce (2012) a ještě o něco dříve málo známý text Ze Šumavy k Rockies a zpět (2008), plný výňatků z unikátních Jaroslavových dopisů.

Literární historička Petra Loučová, která pozoruhodnou osobnost Jaroslav Švestky připomene, se už řadu let systematicky věnuje zejména české literatuře vzniklé v komunistických lágrech a také tomu, jak (nejen) spisovatelé své zkušenosti s pobytem za mřížemi literárně zpracovali.

autor: David Hertl
Spustit audio