Jaroslav Šonka: Pokud na milion uprchlíků máme tři útočníky, tak je to nevýznamné číslo

25. červenec 2016

Třetí útok během jediného týdne - Bavorsko zažívá vlnu násilí, po které bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl, že je nutné posílit kontrolu nad tím, kdo žije v Německu. Je třeba přistoupit ke krokům, které možná nebudou společensky únosné? Přímo z Německa odpovídá novinář Jaroslav Šonka.

„Já bych slovo migrant v tomto případě vůbec do úst nevzal, to se v Německu nepoužívá. Je to tak, že mezi všemi lidmi existuje určité procento deviantů a zajímavé je, že v tom zpravodajství ten první člověk v Mnichově vyjadřoval svůj obdiv k Breivikovi – a to nebyl žádný migrant, byl to čistý árijec a Nor. Čili analyzovat tyto věci, k tomu je potřeba mít vhled do detailů a ty detaily jsou pro Němce takové, že oni mají s tím milionem uprchlíků značné zkušenosti," říká Jaroslav Šonka.


S uprchlíky je třeba specificky jednat, ale pokud máme tři pachatele a milion uprchlíků, tak je to statisticky nevýznamné číslo. Jaroslav Šonka

Jak zdůrazňuje, neměla by se všeobecná reakce zjednodušovat na reakci proti uprchlíkům. „10 % podporovatelů AfD bude mít pěnu u huby a budou nadávat na uprchlíky, ale ten problém je v něčem jiném."

Šonka uvádí, že ti Němci, kteří vyvinuli společenské úsilí a mají přímou zkušenost s uprchlíky, tak ví, že procento těch, kteří vraždí, tak je v každé společnosti stejné. „Poslední pachatel byl dvakrát zachraňován při pokusu o sebevraždu. Je potřeba reagovat věcně a myslím si, že to většinové nemůže tu náladu v Německu nalomit a přefouknout ji takovým směrem, jak jsme zvyklí v Praze."

Jak dále říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus (rozebírá citaci bavorského ministerstva vnitra, který mluví o zásadních změnách při jednání s migranty), tak je zapotřebí zaměřit se na to, že tzv. Islámský stát tyto útočníky podporuje a identifikuje se s nimi, ačkoli je dříve vůbec neznal. „Destabilizace společnosti je úmyslem pachatelů i jejich podporovatelů. To ale znamená, že je potřeba vše analyzovat a cíleně s tím zacházet, ne se řídit náladami společnosti."

autoři: Jaroslav Šonka , bar
Spustit audio