Jarmila Bělíková: Chartistka, která se nebála říkat pravdu
Signatářka Charty 77 a zakládající členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Jarmila Bělíková byla bojovnicí a charakterním člověkem, který se za žádných okolností nebál říkat pravdu. Tak na ni vzpomínali její přátelé.
Vystudovala psychologii, pracovala s alkoholičkami a jako sociální kurátorka. Po podpisu Charty 77 byla propuštěna a našla si zaměstnání jako uklízečka. Ke svému povolání psycholožky se mohla vrátit až po roce 1989.
Pět let před smrtí s ní natočil rozsáhlý rozhovor publicista Milan Hanuš. Poslechněte si celý pořad, ale jen do 18. listopadu 2022.
Související
-
Charta 77 ji stála domov i manželství. A přece... Osudové ženy: Zdena Tominová
Portrét překladatelky, spisovatelky a disidentky, kterou statečnost dovedla až do exilu. Po desetiletích ve Velké Británii se do Prahy vrátila až krátce před svou smrtí.
-
Bývalí komunisté a Charta 77? Byli jsme rádi, že konečně dělají něco dobrého, vzpomíná farář Rejchrt
„Výtky, že věřící jsou fíkový list pro záměr bývalých komunistů dostat se znovu k moci, zaznívaly hlavně později. Když se hledala zdůvodnění, proč mít od Charty odstup.“
-
Byla Charta 77 jen okrajovou záležitostí?
6. ledna roku 1977 bylo zveřejněno Prohlášení Charty 77 a jak uvedl historik Michal Stehlík, doposud v Československu nebyla jiná podobná protistátní aktivita. (Repríza.)