Japonsko nečekaně zvítězilo nad šířením koronaviru. Není si ale jisté, jak se to podařilo

23. říjen 2021

Japonsko téměř přes noc proměnilo svůj souboj s koronavirem v nečekaný úspěch. Ještě v polovině srpna každý den v Tokiu přibývalo skoro šest tisíc nových případů nákazy. V současnosti je jich jen okolo stovky. Přitom bary nebo příměstské vlaky jsou plné lidí, uvádí ve svém textu agentura AP.

V Japonsku teď panuje radostná nálada. A to navzdory tomu, že se mnozí lidé diví, jak mohlo k tak náhlému poklesu případů dojít. Na rozdíl od řady zemí v Evropě a Asii Japonsko nikdy nezavedlo žádnou přísnou uzávěru a vyhlásilo jen několik mírnějších stavů nouze.

Čtěte také

K možným faktorům japonského úspěchu patří sice nejprve zpožděná, ale následně pozoruhodně rychlá očkovací kampaň, vyklizení řady center nočního života, rozšířený zvyk nosit roušky, který se dodržoval už před pandemií, anebo špatné počasí koncem dubna, kvůli němuž lidé zůstávali doma.

Účinnost vakcín proti koronaviru však postupně slábne a blíží se zima. Experti se proto obávají, že jestli nezjistí, proč počet nových případů náhle klesl, může Japonsko postihnout další velká vlna nákazy.

Očkování a promořování

Někteří odborníci pokles připisují úspěšné vakcinaci zejména mladých lidí. V Japonsku je dnes plně naočkováno 70 procent obyvatel. Země začala očkovat v polovině února, nejprve seniory a zdravotníky. Kvůli nedostatku vakcín ale tempo vázlo. Dodávky se stabilizovaly až koncem května, kdy se před začátkem olympiády podávalo přes jeden milion dávek denně.

Čtěte také

V červenci vakcinace zesílila na půldruhého milionu dávek denně. Podíl naočkovaných stoupl z 15 procent začátkem července na 65 procent začátkem října. Japonsko tak předstihlo Spojené státy, kde v tu dobu mělo dokončené očkování 57 procent obyvatel.

Několik týdnů před olympiádou množství nových případů prudce stouplo. Hry se tak musely konat v situaci, kdy v Tokiu přibývalo přes pět tisíc případů každý den a v celé zemi okolo 20 tisíc.

V polovině října však mělo Tokio už jen 40 nových případů denně a celonárodně jen okolo čtyř set. Zbývá dodat, že v zemi se skoro 126 miliony obyvatel zemřelo od začátku pandemie jen asi 18 tisíc lidí, vypočítává agentura AP.

Japonské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí přičítá pokles nových případů rychlé vakcinaci. Zároveň ale připouští i variantu, že už se možná nakazilo tolik lidí, že Japonsko mohlo získat kolektivní imunitu. V Tokiu ale nyní klesla i pozitivita testů – z 25 procent koncem srpna na jediné procento v polovině října.

Nařízené rozestupy

Japonsko nikdy neuzavřelo celou ekonomiku; úřady jen žádaly bary a restaurace, aby dříve zavíraly a nepodávaly alkohol. Mnoho lidí však dál jezdilo přecpanými vlaky, sportovalo a účastnilo se kulturních akcí na stadionech. Jediným vládním opatřením bylo nařízení dodržovat rozestupy.

Čtěte také

Zpočátku odborníci připisovali šíření nákazy mladým lidem, kteří popíjeli v ulicích a parcích po zavření barů. Data ale ukázala, že noční čtvrti navštěvovali i čtyřicátníci a padesátníci. Většinu vážných případů a úmrtí tvořili nenaočkovaní lidé kolem padesátky a mladší.

Někteří japonští experti však varují, že lidé opět začali pořádat večírky, a zpomalování nákazy se tak může zastavit. Nový premiér Fumio Kišida nedávno uvedl, že vláda do začátku listopadu připraví plán dalšího postupu, který bude obsahovat i přísnější omezení účasti na různých akcích a vyžadovat, aby nemocnice zvýšily počet lůžek a personálu pro případ, že by počet nakažených začal znovu stoupat.

Bez ohledu na aktuálně klesající čísla je však mnoho Japonců nadále opatrných a nosí roušky. Ty už se v Japonsku staly běžnou součástí života. Někteří se dokonce vyhýbají lidem, kteří roušku nemají. Odborníci však dál volají po důkladné analýze, která by ukázala, proč infekce tak rychle ustoupila.

Čtěte také

Analýza například ukázala, že kleslo množství lidí, kteří se v době nedávného třetího nouzového stavu pohybovali v zábavních čtvrtích. Někteří odborníci proto soudí, že právě to přispělo k úbytku nových případů.

Nouzový stav ale skončil 30. září a Japonci se do zábavních čtvrtí okamžitě znovu nahrnuli. Teprve další týdny ukáží, jestli se počet nakažených zase nebude zvyšovat, uzavírá agentura AP.

Poslechněte si i další témata Světa ve 20 minutách, která pro vás vybrala Gita Zbavitelová.

Dozvíte se, kdo všechno už se hlásí do souboje o Elysejský palác. Jak zatčení exprezidenta Saakašviliho komplikuje vztahy Gruzie s Evropskou unií. Míří Wagnerovi žoldáci do Mali? A ani deset od konce války nezhojilo v Baskicku staré rány.

Spustit audio