Japonská mise na planetku Ryugu: skákající roboti a řízená exploze

9. říjen 2018

Planetka 162173 Ryugu , necelý kilometr velké těleso obíhající mezi Zemí a Marsem, se stala cílem velkolepé vesmírné expedice. Japonská sonda Hajabusa-2 k ní dopravila skákající roboty a také výbušný systém, kterým vyhloubí do jejího povrchu kráter.

Vědci si od této mise slibují nové poznatky o historii naší Sluneční soustavy a možná i o vzniku života na Zemi.

Japonští odborníci z vesmírné agentury JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) už analyzují první snímky povrchu planetky, které pořídili skákající roboti. Tři začali svou práci v září, v příštím roce přibude další.

Tyto roboti jsou dvojí: modely Minerva připomínají velikostí a tvarem plechovku lunchmeatu, mají 18 cm v průměru a 7 cm na výšku. Německo-francouzský robot Mascot má přibližně velikost krabice od bot.

162173 Ryugu je středem zájmu vědců, protože obsahuje organické látky i vodu. Může tedy prozradit něco o podmínkách nutných ke vzniku pozemského života. První výsledky by měly být k dispozici ještě v říjnu, kdy sonda odebere vzorky s povrchu.

Oficiálně jde o vozítka, jenomže se nepohybují na kolečkách, nýbrž pomocí skákacího mechanismu. „Uvnitř je motor, který roztáčí závaží. A protože je na planetce velmi slabá gravitace, reakce na pohyby závaží pohybuje celým vozítkem,“ popsal Makoto Jošikawa, vedoucí mise Hajabusa-2.

Díky tomuto mechanismu může modul poskočit o několik metrů až desítek metrů. Zatímco Minervy vykonají skoků několik, Mascot udělal jen jeden skok, na více mu nestačila baterie. I tak posbíral za 16 hodin mnoho dat pomocí fotoaparátu, infračerveného spektrometru, radiometru a magnetometru.

Odebrání vzorků z povrchu je velmi náročné. Sonda musí na planetce přistát, odebrat vzorek zvířeného plynu a prachu a znovu vzlétnout. Japoncům už se tento manévr s odběrem vzorku podařil s první sondou Hajabusa.

Naprostým prvenstvím bude v příštím roce sběr vzorků z umělého kráteru po výbuchu trhaviny. „Hajabusa dva má impaktory se 2 kg mědi... To je velmi riskantní, takže se v době výbuchu impaktoru sonda schová na druhou stranu planetky.“

„Ale tak zase neuvidíme okamžik nárazu. Proto Hajabusa-2 vypustí malou kameru, která srážku zaznamená. Bude to složitá a riskantní, ale vzrušující mise,“ shrnul Makoto Jošikawa.

Exploze vyvrhne do vesmírného prostoru část materiálu zpod povrchu planetky, sonda přiletí zpátky na místo, kam shodila bombu, a zvířený materiál nabere. K tomu dojde v ideálním případě na jaře roku 2019. Samotný návrat na planetu Zemi plánuje sonda v roce 2020.

autoři: Martin Srb , oci
Spustit audio

Související