Jan Vávra: Trump komplikuje kampaň, ale zároveň inspiruje

30. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Andrej Babiš | Foto: Michaela Říhová, ČTK

Jan Vávra: Trump komplikuje kampaň, ale zároveň inspiruje

Hnutí ANO sice stále vévodí průzkumům volebních preferencí a vše nasvědčuje jeho drtivému vítězství v podzimních volbách, v poslední době jsme ale zaznamenali určité – byť drobné – poklesy. Tyto ztráty nejsou způsobeny aktivitou vládních stran, protože zejména koalice Spolu vypadá už smířena s porážkou, ale vývojem na mezinárodní scéně.

Andrej Babiš se sám vmanévroval do nesnadné situace, když vsadil na Donalda Trumpa, oslavoval jeho zvolení, teď mu ale i jeho interní průzkumy signalizují, že po památné schůzce s ukrajinským prezidentem v Bílém domě i voliči ANO začínají nahlížet na Trumpa spíše negativně.

Čtěte také

A potom, co Trump svojí politikou výrazně posílil postavení Ruska, začínají mít dokonce z Ruska strach. A to je voda na Fialův mlýn, kterého teď Babiš obviňuje z vyvolávání strachu.

Andrej Babiš tedy kličkuje, hovoří o míru, který prý Trump zařídí, což se ale zatím nedaří. Do toho přišlo zavedení cel na dovoz automobilů, které může naši ekonomiku výrazně poškodit. Zmatené reakce politiků ANO, SPD, Motoristů a dalších svědčí o tom, že jsou na rozpacích, jak se k Donaldu Trumpovi postavit.

Je ale třeba přiznat, že politici opozice nejsou jediní, komu sázka na Trumpa teď komplikuje politickou strategii. Existuje i dost politiků vládní koalice, kteří vítali Trumpovo zvolení a nyní mají kocovinu.

Rozhodovat bez ohledu na soudy

Čtěte také

Za všechny jmenujme Alexandra Vondru, který po nástupu Trumpa do Bílého domu v rozhovoru pro Idnes a MF Dnes neskrýval nadšení: „No, já jen zírám. On skutečně vládne. Není to jako tady v Evropě, kde se pořád jen mluví, mluví, zatímco on tam od první vteřiny podepisuje exekutivní příkazy. Je to impozantní a rozvířilo to vody.“

Takto bývalý disident oslavoval Trumpovo obcházení kongresu, útoky na soudy, vyhazování lidí z práce a další demontáž demokratických institucí. I on se teď ze svého Trumpovského nadšení snaží vykroutit.

Důsledky Trumpova působení v Bílém domě budou pro ČR s největší pravděpodobností negativní, což bude Babišovo lavírování dál komplikovat. Navíc ve světě, kde se dosavadní pořádek hroutí a kde začíná platit jen právo silnějšího, bude Babiš vůči USA a Rusku v obtížné pozici i jako premiér země, která silou rozhodně neoplývá.

Čtěte také

Přes tyto hrozby ale Babiš nezapře obdiv k Trumpově cestě k moci. Je zřejmé, že oba mají hodně společného, oba jsou miliardáři, nepocházejí z politického prostředí, ale z byznysu a dokázali podchytit nespokojenost té části populace, která se díky globalizaci a neoliberálnímu kapitalismu ocitla na periferii společnosti. Oba dokáží efektivně pracovat se sociálními sítěmi a výrazně ovlivňovat myšlení těch, kteří jsou na sítích závislí. Oba si budují kult osobnosti.

Donald Trump Babiše inspiruje i razantní likvidací dosavadního pořádku. Babišovy plány by sice nebyly tak brutálním zásahem do fungování demokracie, jako jsou ty Trumpovy, ale například rušení koncesionářských poplatků a zestátnění veřejnoprávních médií představuje daleko radikálnější program, než s jakým Babiš začínal při svém prvním vítězství.

Jan Vávra

Andreji Babišovi se také jistě zamlouvají útoky na soudy, oslabování státních institucí, vyhazování dlouholetých profesionálů a jejich nahrazování loajálními úředníky. Trump i Babiš chtějí rozhodovat sami, bez ohledu na soudy a parlament.

Po volbách tedy poznáme, co je silnější. Zda Babišova touha stát se malý českým Trumpem, nebo náš demokratický systém, případně naše obavy z agresivity Ruska.

Autor je publicista

autor: Jan Vávra