Jan Vávra: Jak je těžké být v politice zásadový

25. červen 2023

Piráti se ve vnitrostranickém referendu usnesli, že ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát. Polovina členů strany sice nehlasovala, ale z hlasujících byla pro poměrně výrazná většina.

Čtěte také

Starost o důvěru veřejnosti v nezávislost justice vypadá sympaticky. A Pavel Blažek se skutečně více než jako ministr spravedlnosti chová jako ministr pro vyšetření brněnské bytové kauzy ve prospěch brněnské ODS.

Deklarovaná potřeba Pirátů bránit právní stát ovšem relativizovala prohlášení předsedy strany Bartoše a předsedy poslaneckého klubu Michálka, kteří ještě před skončením hlasování signalizovali, že to s požadavkem na Blažkův odchod nebude tak horké. To potvrdila i rychlá schůzka předsedy Pirátů s premiérem Fialou, kterou Ivan Bartoš formálně splnil svoji povinnost a koalice jede dál.

Je setrvání ve vládě po celkem jednoznačném výsledku referenda morální prohrou Pirátů, jak varoval jeden člen strany? Nebo naopak projev odpovědnosti za stabilitu vlády v nelehké době úsporných balíčků?

Neotřesitelná pozice?

Členové vlády a poslanci za Piráty nemají k Blažkovi zdaleka tak odmítavý postoj jako zbytek strany. To není dáno jejich sympatiemi pro dona Pabla, jak se Blažkovi přezdívá, ale spíše vědomím, že Blažkova pozice je téměř neotřesitelná. Od něho odvozuje svoji politickou existenci premiér a předseda ODS Petr Fiala. Je otázkou, co by se muselo stát, aby se Fiala Blažka rozhodl zbavit, spíše se lze domnívat, že člověk jeho založení to nikdy neudělá.

Čtěte také

S Blažkem ve vládě se tedy Piráti budou muset smířit, jako se svého času někteří citlivější členové sociální demokracie museli smířit s pozicí Miroslava Šloufa v blízkosti Miloše Zemana. Blažek je starý praktik, kterému vyšel politický tah s vytáhnutím důvěryhodného předsedy, díky čemuž se udržel u moci. A protože se udržel u moci, tak ho jeho brněnská organizace poslouchá a tvoří základ jeho další moci. Je to jakési mocenské perpetum mobile.

Důsledky ze zásadovosti

Ovšem skutečnost, že Blažek je s Petrem Fialou svázaný pupeční šňůrou ještě neznamená, že je nutno se s jeho postupem v brněnské bytové kauze smířit. Důvěra v justici není v Čechách velká a po Marii Benešové jde o dalšího ministra spravedlnosti, jehož jednání může budit zdání nátlaku na státní zástupce.

Čtěte také

Na druhou stranu, pokud si Piráti odhlasovali, že ministr Blažek ohrožuje důvěru v justici, budou muset jednoho dne vyvodit ze své zásadovosti důsledky.

Vedení strany a pirátští poslanci tak budou pod čím dál větším tlakem členské základny. K tomu se budou přidružovat frustrace z dalších nesplněných slibů, kterých bude díky vládním škrtům narůstat.

„Jsme ve vládní koalici páté kolo u vozu, a pokud neprosadíme digitalizaci, nemůžeme v ní zůstat,“ prohlásil například hejtman Plzeňského kraje za Piráty Rudolf Špoták. Předseda strany Bartoš sice tvrdí, že by odchodem Pirátů z vlády „zmizel z vládní koalice kritický hlas“, dlužno ale dodat, že takový hlas zatím moc slyšet není. Zato demokratická opozice ve sněmovně opravdu schází. Pokud by ji Piráti vytvořili, mohl by být jejich hlas silnější.

Jan Vávra

Mají-li si zachovat věrohodnost, budou muset Piráti otázku odchodu z vlády dříve či později řešit. Bylo by minimálně osvěžující, pokud by aspoň jedna strana v našem politickém provozu byla ochotna trvat na svých zásadách. Zatím to obvyklé není, ale můžeme si zkusit tipnout, jestli to Piráti změní.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.