Jan Vávra: Ivan Bartoš hraje o budoucnost Pirátů
Všechny strany vládní pětikoalice působí dojmem, že už nesledují jiný cíl, než udržet stát jakž takž ve fungujícím stavu. Nic nenasvědčuje tomu, že by měly nějakou představu, kam věci posunout dál, neřkuli nějaké eso v rukávu, které by mohly před parlamentními volbami v příštím roce vytáhnout. Zřejmě budou čekat na zázrak, případně opět sázet na mobilizaci veřejnosti proti návratu Andreje Babiše k moci. To je ovšem velice riskantní strategie.
Čtěte také
Jednou za stran, která začíná působit nejvíce bezradně, se stávají Piráti. Přiřadili se tak k lidovcům, kteří už jen rezignovaně pokračují v cestě, která je dovedla až do situace, kdy se sami těžko dostanou do parlamentu.
Piráti se mohli těšit vcelku stabilní voličské podpoře, když to ale měli promítnout do evropských voleb, přišla studená sprcha. Ovšem místo nějaké sebereflexe reagují Piráti na volební debakl interní debatou, zda měl jeden z jejich nejviditelnějších členů Mikuláš Ferjenčík právo vést před volbami samostatnou kampaň.
Pirátským esem v rukávu, které oznamoval předseda strany a ministr pro místní rozvoj Bartoš, měla být digitalizace stavebního řízení, o které tvrdil, že ulehčí stavebníkům i úředníkům práci.
Kdo bude mít největší šanci porazit ANO
Po téměř měsíci ostrého provozu úředníci, ale i projektanti, stavebníci a starostové tvrdí, že se s digitálním systémem pro stavební řízení nedá pracovat. Prý nejde o to, že by systém padal, ale je jednoduše nefunkční. Neumí to, co zvládaly už roky využívané programy, které automaticky vyplňovaly údaje o vedlejších účastnících řízení, uměly zobrazit mapy či propojit sdílené databáze.
Čtěte také
Ministr nejdříve problémy bagatelizoval, ale rozhořčení úředníků bylo již příliš hlasité, takže teď začal slibovat detailní manuály. Je ale otázkou, proč nebyly připraveny už k datu spuštění. Nové funkce systému jsou prý v plánu později.
Problémy s novým digitálním systémem jsou pro Piráty o to nepříjemnější, že se dlouho prezentovali jako specialisté na digitalizaci státní správy a propagátoři moderního státu, v kterém si občané všechno zařídí elektronicky z domova. Veřejně propíraný nezdar jejich předsedy tedy zasahuje Piráty na tom nejcitlivějším místě.
Pravdou je, že liberální strany se všude v Evropě potýkají s odlivem voličů. Rostoucí sociální rozdíly mezi nejbohatšími a zbytkem populace vedou k stále větší nedůvěře v racionální liberální recepty. Čím dál více lidí odmítá redukci života na vlastní ekonomický výkon. Voliči stále méně naslouchají elitám a hledají spásu v jednoduchých řešeních a slibech silných vůdců.
Doba tedy Pirátům nepřeje. Pokud ovšem nechtějí dopadnout jako Zelení, Věci veřejné, nebo jiné původně protestní strany, které doplatily na svoji účast ve vládě, čeká je zásadní revize vlastní politiky a opětovné definování pirátské identity a postavení na politické scéně.
Může to znamenat odchod do opozice, ale může to znamenat i prosazování vlastních témat a jasné vymezení se proti konzervativní pravici. Pokud bude pozice Andreje Babiše před příštími volbami stejně silná, jako je dnes, mohu si voliči rozmýšlet, zda tříštit hlasy a mohou hodit lístek spíše tomu, kdo bude mít největší šanci hnutí ANO porazit. A to je v tuto chvíli jednoznačně koalice Spolu.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.