Jan Vávra: Benešová opět na scéně

26. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
0:00
/
0:00

Nekonečné přetahování mezi prezidentem, premiérem a sociální demokracií o obsazení postu ministra kultury dalo zapomenout na jiné, neméně závažné procesy, které se kolem premiéra Babiše odehrávají.

Pozorovatel, který by byl přívržencem konspiračních teorií, by tak nepochyboval o tom, že premiér Babiš a prezident Zeman vyrobili pokleslou tříměsíční frašku na téma výměna ministra kultury Staňka zcela záměrně, aby odvedli pozornost od jiných – pro Andreje Babiše zcela zásadních – problémů.

Čtěte také

Jeden takový problém se vynořil v minulých dnech, kdy Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na svém twitterovém účtu vyjádřil názor, že se ministryně spravedlnosti Marie Benešová chystá personálně přeobsadit vedení státní zastupitelství, konkrétně jeho pozici a pozici vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Podle Pavla Zemana ministerstvo v připomínkovém řízení zákona o státním zastupitelství neakceptovalo ani jednu z připomínek Nejvyššího státního zastupitelství. Klíčová jsou přechodná ustanovení, ministerská verze nepočítá s tím, že budou obnoveny mandáty současného vedení státního zastupitelství.

Dalším problémem je způsob výběru vedoucích státních zástupců. V původním návrhu měla o výběru rozhodovat pětičlenná komise, ve které by dva členy jmenoval ministr spravedlnosti. Benešová tento poměr změnila tak, že by ministerstvo vybralo tři členy. Výběr vedoucích státních zástupců by se tak dostal zcela pod kontrolu vlády.

Uchlácholit veřejnost?

Čtěte také

„Nelze se tak zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby skončili co nejdříve po účinnosti zákona,“ napsal Pavel Zeman.

Nad námitkami nejvyššího státního zástupce lze samozřejmě mávnout rukou s tím, že si jen brání svoje teplé místečko. Vzhledem k situaci, kdy dozorový státní zástupce rozhoduje o obžalobách v kauze Čapí hnízdo v čele s premiérem, kdy státní zastupitelství posvětilo zahájení vyšetřování nereálně objemné reklamy Agrofertu kvůli podezření z krácení daní a kdy Pavel Zeman nechal zpracovat analýzu evropských auditů kvůli možnému porušení zákona, je třeba všechny manévry okolo státních zastupitelů sledovat s největší obezřetností.

Čtěte také

Zatím Marii Benešovou a Andreje Babiše držely – takříkajíc – u zadní čáry především stále sílící mnohatisícové demonstrace. Oba byli přinuceni opakovat, že státním zástupcům nic nehrozí, a žádné čistky se nepřipravují.

Ministryně spravedlnosti vytvářela dojem, že se s nimi domluví i na připravovaném zákonu o státním zastupitelství a do vyjednávání zapojila jako i „protikorupční“ občanskou platformu Rekonstrukce státu. Mohla tak tvrdit, že hovoří i se zástupci veřejnosti, a demonstrace proti ní jsou tedy zbytečné.

Nyní se ale ukazuje, že šlo ze strany premiéra a ministryně o obvyklou taktiku, jak znepokojenou veřejnost uchlácholit a potichu vše připravit tak, jak měli původně v plánu. Je sice dost pravděpodobné, že vzhledem k předchozím demonstracím se veřejné mínění opět vzbouří, a Pavel Zeman na to zřejmě spoléhá, proto nakonec svůj komentář ke krokům ministerstva zveřejnil.

Jan Vávra

Ovšem přesto bude velice zajímavé, jaký postoj zaujme sociální demokracie, která se dosud tvářila, jak jí na nezávislosti státního zastupitelství záleží. Zatím pochopitelně mlčí, ale měli bychom chtít vědět, jak budou hlasovat její ministři, až Marie Benešová příslušnou novelu ve vládě předloží.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio