Jan Jůn: Za poslední návštěvou kancléřky Merkelové v Británii
V pátek byla na návštěvě u premiéra Borise Johnsona ve víkendovém premiérském sídle Chequers nedaleko Londýna německá kancléřka Angela Merkelová. Nebylo jasné proč, mohla to být i blahopřejná mise po britském fotbalovém vítězství.
Program už 22. návštěvy Británie začal pro Angelu Merkelovou pracovním obědem a pokračoval videokonferencí se členy vlády – to před ní měl naposledy čest učinit americký prezident Bill Clinton v roce 1997.
Čtěte také
Poté se konala krátká tisková konference. Johnson vyzdvihl skutečnosti, že Německo je největším britským obchodním partnerem, že každý pátý Brit řídí německý automobil a že vztahy mezi oběma zeměmi jsou tradičně velmi dobré už po mnoho let.
Merkelová podobně hovořila o tradičním německém obdivu k Británii, poděkovala za přijetí na summitu G7 v Cornwallu a vyjádřila optimismus ohledně jednání o kontrolách zboží mezi Británii a Severním Irskem. Co se pak týče kopané, dodala, že neslibuje, že se Němci napříště nechají porazit.
Je jasné, že pro Brity bylo zejména důležité, že Merkelová přiznala, že se Německo ukvapilo ohledně cestovních koronavirových omezení pro Brity, a dodala, že bylo postupováno určitým opatrným způsobem, „neboť jsme ještě nebyli seznámeni s variantou delta“.
Nemnoho příkladů sbližování
Čtěte také
Dodala pak: „Nyní průběžně hodnotíme cestovní omezení a domníváme se, že v dohledné době budou k nám moci všichni Britové očkovaní dvěma injekcemi, aniž by museli do karantény.“ Johnsonovi to zjevně zlepšilo náladu, pokaženou labouristickým vítězstvím ve čtvrtečních doplňovacích volbách do sněmovny v hrabství Yorkshire.
Tolik diplomatické zdvořilosti a hodí se připomenout, že i když oba protagonisté sdílejí konzervativní názory a tíhnou ke středu politického spektra, a tím berou opozici vítr z plachet, jde zjevně o dost rozdílnou interpretaci.
Britové ale přesto po odchodu z Evropské unie najednou, přes známou germanofobii brexitářské vlády, prosazují spolupráci s Německem a takzvanými velkými zeměmi Unie – to nepřispívá ke spokojenosti těch menších a napomáhá odstředivým tendencím, pro Brity ale je to jediná možnost, jak si v Unii udržet vliv.
Čtěte také
Konkrétních příkladů sbližování nebylo během návštěvy mnoho, kromě ustavení každoroční ceny vynikajícím mladým astrofyzikům obou zemí. Asi proto, že o spolupráci, zejména ve vztahu k Rusku a Číně, hovoří před dvěma dny podepsaná dvacetibodová dohoda o „strategické jednotě Evropy“.
Podle ní se budou delegace obou vlád co rok setkávat hlavně na téma kooperace ohledně obrany v rámci NATO a zahraniční politiky. Text dohody sice ostře kritizuje ruskou rozpínavost, ale Merkelová zároveň hodlá s Moskvou navázat dialog – to členské státy Unie před týdnem odmítly. Obě země se také budou radit ohledně Číny a indo-pacifické oblasti, Turecka a Ukrajiny a Londýn podpoří německou žádost o členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů.
Merkelová byla na ukončení krátké návštěvy také přijata na windsorském hradu královnou – to před brzkým odchodem z politiky prý bylo pro kancléřku zvlášť žádoucí. Jestli to pomůže prohloubit vztahy obou zemí i po jejím nadcházejícím odchodu, není ale jasné.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.