Jan Hamáček: Vláda kompletně rozbila dvě ruské rezidentury SVR a GRU. Je to fenomenální úspěch

23. duben 2021

Nové informace o zapojení ruských agentů do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích zastínily původní plán ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) cestovat do Moskvy. Chtěl tam dojednat zásilky vakcíny Sputnik V pro Českou republiku. Namísto ruské vakcíny ale řešil ruské špiony.

Máme za sebou nejúspěšnější bezpečnostní operaci našich složek v moderní historii. Na tuto špičkovou práci našich (bezpečnostních) složek, policie a dalších, navázala vláda i s prezidentem republiky. Svým rozhodnutím kompletně rozbila dvě rezidentury SVR a GRU v České republice. Tak to je fenomenální úspěch.
Jan Hamáček

Fenomenální úspěch?

Podle politologa Lukáše Jelínka to zatím žádný fenomenální úspěch vlády není. Abychom to mohli říct, musí být zodpovězena řada otázek – nevíme, proč to bylo načasováno na tyto dny, nevíme podrobnosti o Hamáčkově cestě do Moskvy, víme jen o probíhající diplomatické rošádě.

Čtěte také

„Tam zatím naši politici asi mohou být sami se sebou spokojeni, ovšem na stole zůstává budoucnost česko-ruských vztahů,“ myslí si politolog.

„Pravou podstatu Hamáčkovy plánované cesty se už těžko dozvíme,“ komentuje politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci. Můžeme tak jen spekulovat, jestli náhodou u načasování zveřejnění nestál sjezd ČSSD a nová příležitost pro zviditelnění sociální demokracie, případně příležitost pro nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (za ČSSD).

Mlčení Zemana je až vlastizrádné

Mlčení prezidenta Miloše Zemana, který dodnes ke kauze Vrbětice neřekl ani slovo, pak Lebedová vnímá za velmi nešťastné. „Prezident je hlavou státu, vrchním velitelem ozbrojených sil, vůdce českého národa a vyčkávat s tím, jak se k této citlivé otázce postavit, je způsob, jakým nechává veřejnost v obrovské nejistotě.“

A dodává: „Je to až na hranici vlastizrádného chování. V tom smyslu, že nestojí v čele země a nevyjádří se k takto citlivé zahraničně-politické a bezpečnostní otázce.“ 

Výrok týdne s Renatou Kropáčkovou najdete v audiozáznamu. Hosty byli politolog a komentátor Českého rozhlasu Lukáš Jelínek a politoložka Univerzity Palackého v Olomouci Eva Lebedová.

Spustit audio

Související