Jan Hamáček: Vláda kompletně rozbila dvě ruské rezidentury SVR a GRU. Je to fenomenální úspěch
Nové informace o zapojení ruských agentů do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích zastínily původní plán ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) cestovat do Moskvy. Chtěl tam dojednat zásilky vakcíny Sputnik V pro Českou republiku. Namísto ruské vakcíny ale řešil ruské špiony.
Máme za sebou nejúspěšnější bezpečnostní operaci našich složek v moderní historii. Na tuto špičkovou práci našich (bezpečnostních) složek, policie a dalších, navázala vláda i s prezidentem republiky. Svým rozhodnutím kompletně rozbila dvě rezidentury SVR a GRU v České republice. Tak to je fenomenální úspěch.
Jan Hamáček
Fenomenální úspěch?
Podle politologa Lukáše Jelínka to zatím žádný fenomenální úspěch vlády není. Abychom to mohli říct, musí být zodpovězena řada otázek – nevíme, proč to bylo načasováno na tyto dny, nevíme podrobnosti o Hamáčkově cestě do Moskvy, víme jen o probíhající diplomatické rošádě.
Čtěte také
„Tam zatím naši politici asi mohou být sami se sebou spokojeni, ovšem na stole zůstává budoucnost česko-ruských vztahů,“ myslí si politolog.
„Pravou podstatu Hamáčkovy plánované cesty se už těžko dozvíme,“ komentuje politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci. Můžeme tak jen spekulovat, jestli náhodou u načasování zveřejnění nestál sjezd ČSSD a nová příležitost pro zviditelnění sociální demokracie, případně příležitost pro nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (za ČSSD).
Mlčení Zemana je až vlastizrádné
Mlčení prezidenta Miloše Zemana, který dodnes ke kauze Vrbětice neřekl ani slovo, pak Lebedová vnímá za velmi nešťastné. „Prezident je hlavou státu, vrchním velitelem ozbrojených sil, vůdce českého národa a vyčkávat s tím, jak se k této citlivé otázce postavit, je způsob, jakým nechává veřejnost v obrovské nejistotě.“
A dodává: „Je to až na hranici vlastizrádného chování. V tom smyslu, že nestojí v čele země a nevyjádří se k takto citlivé zahraničně-politické a bezpečnostní otázce.“
Výrok týdne s Renatou Kropáčkovou najdete v audiozáznamu. Hosty byli politolog a komentátor Českého rozhlasu Lukáš Jelínek a politoložka Univerzity Palackého v Olomouci Eva Lebedová.
Související
-
Rádio Svobodná Evropa: Bulharsko zřejmě obnoví šetření výbuchů u vesnice Iganov z roku 2015
Bulharské Rádio Svobodná Evropa přináší analýzu incidentů podobných výbuchu ve Vrběticích, ke kterým došlo ve vesnici Iganov.
-
Kauza Vrbětice očima Ondřeje Kundry: Něco víme, něco se nikdy nedozvíme
Podcast Vinohradská 12 s Ondřejem Kundrou o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
-
Reakce ruských médií je stejně hrozná jako teroristický čin ve Vrběticích, popisuje analytik Votápek
Bývalý diplomat věří, že česká veřejnost si ruskou reakci bude pamatovat a dezinformační kampaně na ní nebudou fungovat, stejně jako u dezinterpretování událostí roku 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.