Jan Fingerland: Trump se zbavuje dospělých
Pověstné otočné dveře Bílého domu zaznamenají další obrátku. Na konci roku odejde další klíčový muž z okolí prezidenta Trumpa.
O odchodu svého personálního šéfa Johna Kellyho rozhodl sám prezident, ale možná si tím dává gól do vlastní brány.
Jan Fingerland: Konec Trumpova klauna
Sekera nad hlavou Steva Bannona visela už celé měsíce. Dopadla ale teprve teď a údajně druhý nejmocnější muž Ameriky odchází.
John Kelly je jedním z posledních příslušníků skupiny vysloužilých generálů, kteří se v Bílém domě pohybovali. Jinými výraznými skupinami byli lidé z byznysu, jako byl Rex Tillerson, někdejší šéf ropné firmy a nyní také bývalý ministr zahraničí, a v neposlední řadě lidé z prostředí alternativní pravice – jako třeba Stephen Bannon, bývalý Trumpův poradce a stratég.
Celá záležitost má tedy nejméně dva důležité aspekty. Zaprvé přesuny vlivu uvnitř jednotlivých ideologických a zájmových klik uvnitř administrativy, a za druhé skutečnost, že Trump vyhazuje, případně nechává odejít lidi ze svého okolí tempem, které je bezprecedentní.
Generálové na odpis
Co se týče Johna Kellyho, je příznačné, že jde o bývalého generála, podobně jako byl například H. R. McMaster, bývalý poradce pro věci národní bezpečnosti, který přišel o svůj post v březnu. O Kellyho konci už se nějakou dobu spekuluje, oznámení o jeho nedobrovolném odchodu tedy není zdaleka šokující.
Pomatenec v Bílém domě. Bývalá poradkyně v nové knize zpochybňuje Trumpovo duševní zdraví
S Donaldem Trumpem vstoupila do Bílého domu poměrně excentrická skupina lidí. I v té ale vždy dokázala vyčnívat Omarosa Manigaultová-Newmanová, píše britský deník The Times.
Zajímavé je, že konec Kellyho pobytu v Bílém domě oznámil sám Trump. Jiný výrazný rys spočívá v tom, že nejde o okamžitý vyhazov, Kelly odejde na konci roku. Ve srovnání s nedávným oznámením o odchodu Nikki Haleyové, která se rozhodla sama, jde přece jen o jiný případ.
Sám Kelly byl člověkem rázných rozhodnutí. Bývalý mariňácký generál byl povolán do Bílého domu mimo jiné proto, že měl nastolit určitou disciplínu ve fungování prezidentského aparátu.
Omezil například přístup do Trumpovy kanceláře, střetl se kvůli tomu i s Ivankou Trumpovou, představitelkou jiné, „rodinné“ skupiny. K jeho výrazným krokům patřil i vyhazov Anthony Scaramouchiho, prezidentova mluvčího, který si přisvojoval příliš velké pravomoci.
Bývali generálové v Trumpově okolí byli považováni za takzvané „dospělé“ v jeho administrativě, zejména ve srovnání s ideology, jako byl Steve Bannon nebo Sebastian Gorka, ale i Ivankou Trumpovou. Mimo jiné měli paradoxně krotit prezidentův temperament a slovník, když šlo o věci národní bezpečnosti. S McMasterem tato garnitura více méně mizí.
Čest práci
Trump bude usilovat o znovuzvolení, z republikánů se po volbách stala jeho strana, říká Joch
Americký prezident Donald Trump označil výsledek republikánů ve volbách do Kongresu za fantastické vítězství a velkou výhru. Je tomu ale skutečně tak, když demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů?
Jiným aspektem je skutečnost, že Trump během krátké doby přišel o dost klíčové lidi. Někteří odcházejí sami, jako zmíněná velvyslankyně při OSN Haleyová, jiní byli vyhozeni, jako ministr spravedlnosti Jeff Sessions právě před měsícem. Skoro to vypadá, že Trump se nezbavil návyků z televizní reality show The Apprentice, v níž vystupoval jako přísný vyhazovač lidí.
Potíž je, že jeho zvyk často a snadno vyměňovat klíčové spolupracovníky může oslabovat jeho administrativu, ale i stát jako takový. Ale je tu ještě jeden aspekt: jestliže pociťuje tak častou potřebu vyměnit své lidi, vrhá to pochybnost na jeho schopnost si ty správné lidi vybrat.
A v neposlední řadě, bude stále hůře hledat důvěryhodné odborníky, kteří budou ochotni s ním na vratkou palubu vstoupit. O McMasterovi, Kellym i Tillersonovi se říkalo, že jejich cílem bylo zabránit nejhoršímu.
Jiní mohli chápat svou roli jako naplnění ambicí nebo čest sloužit vlasti. Po Kellyho odchodu se věc dostává do nové fáze – důvěryhodní odborníci se možná budou bát, že není věcí cti křeslo v Bílém domě přijmout, ale odmítnout ho.
Důkaz přišel vzápětí po ohlášení Kellyho odchodu, kdy vyznamenání sloužit v administrativě k Trumpově překvapení odmítl Nick Ayers, dosud pracující na podobné pozici pro viceprezidenta Mika Pence.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.