Jan Fingerland: Stormy Daniels vyšla Trumpa dráž, než plánoval

21. duben 2024

Pokud se někomu pletou soudní spory Donalda Trumpa, pak není divu. Na svém začátku je další kauza, sice pro exprezidenta možná méně nebezpečná než jiné, ale o to více vypovídá o Americe jako takové, a o té dnešní zvlášť.

Nejnovější přelíčení pravděpodobně začne v pondělí, a to kvůli částce, kterou měla být před předminulými prezidentskými volbami umlčena jeho bývalá milenka. Byly doby, kdy politikovi mohla v Americe zničit kariéru samotná milenka nebo její identita, šlo totiž o herečku ve filmech pro dospělé známou jako Stormy Daniels.

Cena mlčení

Jenže v roce 2024 už Amerika minula svou prudérní etapu vývoje. Problém spočíval v jiné americké specialitě, totiž ve víře v zákony a jejich přesné plnění, ať už tyto normy říkají cokoli. 

Čtěte také

Hlavní problém nespočívá v Trumpově mimomanželském nebo placeném vztahu, ale v jeho snaze věc ututlat. Ani to by ale nebylo nelegální, právní problém spočívá v tom, že – přinejmenším podle obžaloby – byla Stormy Daniels uplacena nelegálním způsobem.

Šlo o 130 tisíc dolarů, které jí předal Trumpův tehdejší právník, a částku vykázal jako náklady na právní služby. Tím ovšem Trump obešel zákon, který žádá naprostou transparentnost účetnictví prezidentské kampaně. 

Čtěte také

I když v tomto případě Trumpovi nešlo přímo o neférové zvýšení nákladů na svou politickou propagaci.

Donald Trump popírá vztah i vše ostatní a tvrdí, že kauza je politicky motivovaná. Manhattanský okresní prokurátor, demokrat Alvin Bragg při sestavování žaloby skutečně použil zřídka používanou strategii vznesení obvinění z trestného činu.

Čin a trest

Trumpovi by údajně teoreticky mohlo hrozit i vězení, ale znalci to nepovažují za pravděpodobné. Bude-li uznán vinným, dostane spíše pokutu. I to je pro něj nepříjemné, protože je finančně značně zatížen náklady na ostatní velké kauzy.

Čtěte také

Má také platit velkou pokutu za manipulaci s výší svého majetku a velmi vysoké odškodné ženě, kterou podle soudu pomluvil. Podle některých pozorovatelů působí Trump značně popuzeně, a během přípravného stání zas naopak jako kdyby usínal.

Jiným detailem, který vypovídá o dnešní Americe, je proces výběru dvanácti porotců. Ukázalo se, že v New Yorku je málo republikánů, ale zato velmi mnoho lidí, kteří se netají nenávistí vůči exprezidentovi. Jeho právníci navíc pročesávají sociální média potenciálně předpojatých porotců, aby je mohli nechat včas vyřadit.

Jan Fingerland, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Jak je vidět, veřejný prostor se spolu s rozšířením internetu nebezpečně rozšířil i pro porotce. Mnozí z nich nevědomky napsali nebo sdíleli obsah, který je nyní diskvalifikuje. Nevědomost ale dostihla i samotného Trumpa. Kdyby v roce 2006 věděl, že bude vést kampaň, se Stormy Daniels by si nic nezačal.

Nebo spíše – kdyby v roce 2014 věděl, jak málo se budou novodobí američtí konzervativci starat o osobní morálku svého prezidentského kandidáta, nechal by třeba Stormy Daniels mluvit, a ještě by ušetřil peníze, za které stejně nakonec nemlčela.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio