Jan Fingerland: S mírem na Ukrajině pomohou Arabové

18. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jednání o míru na Ukrajině začala, bohužel bez Ukrajiny a Evropy | Foto: Fotobanka Profimedia

Jan Fingerland: S mírem na Ukrajině pomůžou Arabové

O arabském světě se mluví celkem často. Teď je k tomu ale ještě jeden důvod: V arabských zemích se jedná o budoucnosti rusko-ukrajinské války. Proč právě tam? Od úterka se o osudu velké evropské války bude jednat tak trochu bez Evropanů. A také mimo Evropu, totiž v Saúdské Arábii. Do Rijádu už zamířil americký ministr zahraničí, poradce pro národní bezpečnost i prezidentův vyslanec pro Blízký východ. Mluvit se ale bude o Ukrajině.

Mezitím z Mnichova na Blízký východ zamířil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ovšem do Spojených Arabských emirátů, protože do Rijádu nebyli Ukrajinci pozváni.

V Emirátech se ovšem už v neděli objevil Denis Manturov, první místopředseda ruské vlády, a jednal tam přímo s nejvyšším představitelem země šejchem Muhamadem bin Zajidem Al Nahjánem. 

Umění zprostředkovat

Je to náhoda? Nikoli. Státy Arabského poloostrova fungují jako zprostředkovatelé už dlouhou dobu. Platí to v jiných konfliktech i o Kataru nebo Ománu.

Čtěte také

V případě rusko-ukrajinské války hrají silnou úlohu Emiráty, které například zprostředkovaly výměnu zajatců mezi Moskvou a Kyjevem. Donald Trump naznačil, že by se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem mohl setkat právě v Saúdské Arábii.

Proč právě tyto státy, a ne jiné? Saúdská Arábie je v řadě ohledů vůdcem arabského světa, je dost lidnatá, má energického vládce i prestiž – na jejím území se nachází Mekka a Medina.

Právě před týdnem saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán pomohl v Rusku zprostředkovat propuštění Američana Marca Fogela – výměnou za propuštění ruského občana Alexandere Vinnika uvězněného v USA.

Čtěte také

Navíc Trump má pro Saúdskou Arábii jakousi slabost, například jeho první prezidentská zahraniční cesta v roce 2017 vedla do Saúdské Arábie. Nyní má jeho rodina v této zemi i konkrétní a dost velké podnikatelské zájmy.

Druhý důvod spočívá v tom, že země Arabského poloostrova na to mají – díky nerostnému bohatství – finanční prostředky, ale také zázemí, tedy fyzickou infrastrukturu, odborný aparát, zkušenosti, důvěru různých hráčů, a také vůli tuto roli hrát.

Snaží se též udržovat dobré kontakty na všechny strany. Příkladem mohou být Emiráty, které přivítaly Zelenského. Jenže současně jsou přístavem pro ukrajinské i ruské uprchlíky před branou službou, cílem loajálních ruských turistů, a také místem, kam odtéká mnoho peněz z nejistého Ruska – což mimo jiné způsobilo obrovský růst cen nemovitostí v Dubaji.

V Emirátech se koná zbrojařský veletrh, kde vedle sebe vystavují ruské i ukrajinské firmy, a to jev v Evropě nepředstavitelný. 

Všechny azimuty

Země Arabského poloostrova cítí, že Amerika už nemá zájem ani sílu být dominantním hráčem v regionu, i když částečně USA zůstávají přítomné, včetně několika vojenských základem.

Čtěte také

Arabové tedy hledají způsob, jak najít nějaké nové místo v proměněném světě. Samy také vidí, že i ony budou dlouhodobě ztrácet význam s postupným odklonem světa od ropy.

Navazují vztahy s Čínou, ta například zprostředkovala smír mezi Saúdy a Íránci, ale i dalšími hráči. Podle průzkumů veřejného mínění většina mladých obyvatel regionu vnímá Ameriku jako nepřítele, naopak Rusko jako přítele.

Současná situace je plná paradoxů, včetně skutečnosti, že zmíněné arabské státy jsou připraveny sehrát pozitivní úlohu v případě míru na Ukrajině, a možná ji sehrají.

Jan Fingerland

Přitom se nedokázaly mobilizovat ke konstruktivnímu postoji v otázce Gazy – i když shodou okolností právě Trump je k tomu donutí podobně, jako nyní nutí Evropany, aby se více angažovali ve svých záležitostech, a také osudu Ukrajiny.

Zatím je ale pozornost upnutá nikoli k nám, ale na Arabský poloostrov.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.