Jan Fingerland: Rakousku je ouzko. Takže nám bude také

22. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Transparent v němčině „Ne povinnému očkování“

Covidové éra tak trochu připomíná orloj – postupně se jeden stát za druhým ocitá z nějakého důvodu v popředí pozornosti. Teď je na řadě Rakousko, a to hned z několika důvodů. Zaprvé proto, že u našich sousedů je situace nadmíru špatná, dokonce o trochu horší než v Česku, a to je v současných evropských standardech co říci. Za druhé, Schallenbergova vláda rozhodla jako první o novém zavedení lockdownu.

Dále, rakouská opatření vyvolala obrovský protitlak, na dvou demonstracích se sešly desítky tisíc lidí, kteří proti covidové politice protestovali, a to dost divoce. Za čtvrté, Rakousko jako první v Evropě zřejmě zavede povinné očkování.

A to souvisí s pátým bodem, totiž skutečností, že proočkovanost je u našich bývalých krajanů relativně nízká, což možná vedlo k neradostným číslům, jež tamní nemocnice hlásí.

Kdo je tady Mengele

V západních médiích se opakovaně objevila formulace, že Rakousko jako „první západní země opět zavádí lockdown“. Rakousko tedy bylo vnímáno coby člen pomyslné západní poloviny kontinentu, ačkoli donedávna by v souvislosti s epidemií covidu bylo logičtější dělení na severní a jižní Evropu.

Čtěte také

V německojazyčném tisku, včetně švýcarského, se zas Rakousko často chápe jako jedna z německojazyčných zemí, snad spojených určitým způsobem uvažování. Je pravda, že i ve Švýcarsku ještě přinejmenším před týdnem byla asi třetina lidí bez první dávky, což je podobné jako v Bavorsku nebo Rakousku.

V novoněmeckém žargonu se používá pojem Querdenker, člověk myslící nekonformně, v kritickém slova smyslu ale spíš podivín, který zastává nepodložené a za každou cenu alternativní názory na věci, kterým nerozumí.

Mnozí z jinak myslících se shromáždili právě na zmíněných vídeňských demonstracích. Politicky se tam nejvíce profilovala krajně pravicová Svobodná strana Rakouska, a paradoxně se odpůrci očkování, případně povinného očkování a lockdownu označovali za novodobé Židy a kancléře Schallenberga přirovnávali k Mengelemu. Když už bychom považovali Rakousko za především německojazyčnou zemi, pak zrovna tam takový argument zní ještě o něco pitoměji než u nás.

Habsburský anarchismus

Na demonstracích se prý objevily i symboly starého mocnářství, což je rovněž podivuhodná historická reference, tak liberální časy to za Franze Josefa také nebyly, ale s odstupu více než století to asi není vidět. Z českého hlediska ale má ale tento poukaz něco navíc.

Čtěte také

Při pohledu na dění v Rakousku se zdá, že spíš než srovnávat tamní situaci s imaginární „západní Evropou“ nebo vysvětlovat věci příslušností k německojazyčné oblasti, by bylo na místě vnímat věci prostřednictvím našeho společného historického a mentálního dědictví.

I naše anarchistické postoje v otázce očkování a lockdownů, případně řádné nošení roušek, mají asi kořeny v časech, kdy jsme ještě byli poddanými stejného císaře. Stejně jako přesvědčení, že vláda je určitě složena ze samých pitomců, kteří ničemu nerozumí, a občan se může či musí zařídit podle sebe.

Vláda má možná zas menší skrupule překračovat určité hranice, i když v Rakousích má pár desítek let demokratické zkušenosti navíc. Další zemí, která chystá povinné očkování, je pro změnu Maďarsko. Je to náhoda? Asi ne.  

Jan Fingerland, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Česko i Rakousko vykazují velmi podobná čísla čerstvě nakažených, stejně jako Slovensko. Obojí vynikne ve srovnání s jinými našimi sousedy, Polskem i Německem, kde jsou údaje méně než poloviční. Tento historický exkurs má možná i prognostickou hodnotu. Co se děje teď v Rakousku, nás asi brzy čeká také – ve všech ohledech.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio