Jan Fingerland: Pinzeta versus kladivo aneb Koronavirové poučení z Izraele
Už několikrát jsme měli příležitost porovnávat koronavirovou situaci v Česku a Izraeli, včetně některých podivuhodných podobností. Platí to ještě? Zdá se, že ano.
Obě země se před pár měsíci mohly počítat mezi úspěšné bojovníky s epidemií. Naopak dnes se zdá, že mají co dělat, aby nevstoupily do příslovečné druhé vlny. S tím souvisí druhá paralela – počáteční úspěchy tkvěly v rychlé schopnosti zavést přísná omezení veřejného života.
Čtěte také
To zachránilo životy, zabránilo zahlcení nemocnic, ale tvrdě dopadlo na ekonomiku, řadu lidí poškodilo jinak. Obě vlády možná držely omezující opatření příliš dlouho a pak je zase příliš náhle začaly opouštět, přičemž ztratily kontakt s náladou ve společnosti. V případě Izraele je výsledkem, že už v podstatě vězí ve druhé vlně, v Česku se její nástup možná podaří zadržet, nebo alespoň odložit.
Těžká ruka
V podobnostech bychom mohli pokračovat. Obě vlády se neprojevily jako nejpružnější ve využívání potenciálu, který měly k dispozici – třeba ve schopnosti zapojit domácí podniky. Izraelské hi-tech firmy přišly s řadou nápadů na chytrá řešení, včetně prostředků umožňující takřka okamžité testování, ale tamní úředníci dávali přednost jiným postupům. Ani u nás ovšem rychlé a promyšlené testování nepatří mezi klíčové nástroje boje s virem.
Dále je tu vnitropolitický aspekt. Například premiér Benjamin Netanjahu dlouho bránil tomu, aby byl boj proti epidemii odňat nepružnému ministerstvu zdravotnictví a svěřen civilní obraně a její infrastruktuře. Šlo mu zřejmě o to, že by se tím dostala významná pravomoc do rukou ministru obrany – a tím byl do května Netanjahuův rival na pravici Naftali Bennett a poté zas premiérův koaliční partner, ale rovněž politický soupeř Benny Ganc z modrobílé koalice.
Čtěte také
Virus protestu
Ani tak se Netanjahuovi nedaří utlumit veřejnou nespokojenost. Už delší dobu proti němu protestuje řada Izraelců, kterým vadí jeho korupční skandály. Teď se k nim připojují ti, kteří se cítí být postiženi ekonomickým útlumem nebo kritizují postup vlády proti epidemii a následné krizi. Největší, desetitisícová demonstrace se konala začátkem srpna přímo u Netanjahuovy rezidence.
Vláda uvažuje o třech možných druzích opatření – zpřísnění pohybu v nejvíce zasažených městech, anebo všeobecně platných omezeních v noci, případně o víkendu. Především se chce premiér Netanjahu vyhnout tomu, aby dále neničil ekonomiku. I za cenu nárůstu nemocnosti. Proto nyní propaguje jemnější či snad selektivnější typy opatření.
Netanjahu tak činí v souvislosti s nedávným nástupem nového „superúředníka“ pověřeného řízením proticovidové politiky. Potíž je, že Netanjahu prosazuje postupy, které už před čtyřmi měsíci navrhoval jeho zmíněný rival Bennett, ale místo toho skončil v opozici. Mnozí Izraelci věří, že boj proti epidemii měl od začátku vést právě Bennett, dříve úspěšný podnikatel, který mluvil o tom, že vláda má proti viru „používat pinzetu a ne kladivo“. Udělali závěr, že Netanjahu upřednostňoval vlastní politickou pozici před zájmem země. A ptají se, zda se Izrael nemohl vyhnout druhé vlně, ekonomickému propadu i následnému výdajovému šílenství.
Demonstrace proti premiérovi i proto sílí, ale jejich účastníci jaksi příznačně konají bez spolupráce s opozicí, která jen pozoruje vývoj. Protesty jsou navíc nestrukturované, bez vůdce a jasné hierarchie cílů, takže Netanjahu se prý zatím neznepokojuje a zauvažoval i o předčasných volbách nebo výměně koaličních partnerů.
Ale jinak je samozřejmě v Česku a v Izraeli všechno úplně jinak.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Jan Fingerland: Přelíčení, představení, puč aneb Netanjahu před soudem
Izrael se vyznačuje mnoha podivuhodnými rysy. Od neděle k nim přibyl i premiér, který chodí k soudu na svůj vlastní proces.
-
Analytička Kalhousová: Netanjahu svá obvinění prodává jako lži, spiknutí. Volby přesto stále vyhrává
Strana Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sice vyhrála volby, se svými spojenci ale nadpoloviční většinu dohromady jen tak nedá.
-
Minutový test z Izraele určí přítomnost koronaviru s vysokou přesností
Na univerzitě Ben-Guriona vyvinuli jednominutový elektrooptický test na koronaviry vhodný například pro testování na letištích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.