Jan Fingerland: Nejpodivnější cesta Donalda Trumpa

13. květen 2025

Je americký prezident na prodej? Chvílemi to tak vypadá. Od úterý do čtvrtka stráví na cestách do zemí Arabského poloostrova, kde bude sbírat nejvyšší nabídky od zájemců o pronájem jeho pravomocí. Donald Trump postupně navštíví Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty, vesměs bohaté země, s nimiž mají Spojené státy dlouhodobé, i když někdy nejednoznačné vztahy.

Čtěte také

Proslýchalo se, že během cesty se setká také s předsedou Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, nebo nedávno zvoleným prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou. K těmto schůzkám pravděpodobně nedojde, ale pokud přece ano, byla by Trumpova cesta potenciálně velmi významným krokem k přeuspořádání celého regionu.

Zatím je pravděpodobnější, že bude epochální z jiného hlediska. Donald Trump dotáhl své transakční pojetí zahraniční politiky do nové podoby, a v podstatě jede sbírat nabídky od movitých spojenců na investice do americké ekonomiky a na nákup amerických zbraní. Dokonce předem naznačil, o jaké sumy se musí jednat, aby dorazil.

Úžasné obchody

A skutečně nakonec půjde o částky ve výši bilionů, tedy tisíců miliard dolarů. Pro Trumpa by se jednalo o domácí PR triumf a šanci na zvýšení zaměstnanosti, v době, kdy potřebuje nějaké úspěchy.

Čtěte také

Arabské státy také hodlají opět zvýšit nákup amerických zbraní. To přinese americké ekonomice peníze, a zesílí – po období kolísání – roli americké vojenské technologie v oblasti, kde v poslední době arzenál nakupovali i jinde, třeba ve Francii. Zdá se ale, že stejně přesvědčivý je pro Trumpa slib stavby Trumpových věží – v Rijádu, Džiddě, možná dokonce i syrském Damašku.

Zarážejícím symbolem Trumpovy cesty je přijetí daru od katarské vlády, totiž luxusního dopravního letadla, které by mohlo nahradit údajně už zastarávající prezidentský letoun Air Force One. Kolem právní formy tohoto daru nebo propůjčení se objevily nejasnosti. Podstatné je něco jiného.

Trump coby prezident supervelmoci přijímá dar, určený pro reprezentaci státu, od jiné země, a nepřijde mu to divné.

Čtěte také

Dokonce sám říká, že by byl blázen, pokud by letoun nepřijal. Nehledě na skutečnost že Katar je z amerického hlediska problematický stát, který sice hostí americkou vojenskou základnu, ale také provozuje antiamerickou televizi Al Džazíra, a financuje a hostí nejrůznější teroristické organizace, včetně hnutí Hamás.

Trump začíná svou návštěvu v Saúdské Arábii, předním spojenci v oblasti. Saúdi, stejně jako Emiráťané, budou za své peníze chtít protislužbu, vlastně jako kdyby si amerického prezidenta předpláceli. Žádají bezpečnostní garance, obranu svého území před Íránem a jeho spojenci. Trump vlastně dělá z americké armády žoldnéře.

Dále chtějí arabské monarchie transfer určitých technologií, v případě Saúdů zejména jaderné. Krom toho bude Trump se svými protějšky mluvit o dvou naléhavých problémech, Íránu a jeho jaderném programu, a budoucnosti Gazy, která arabské vlády nadále zaměstnává a chtějí celou věc co nejrychleji ukončit. 

Nervózní Izraelci

To všechno bude zajímat také izraelskou vládu. Je charakteristické, že Trump, dosud považovaný za proizraelského prezidenta, Jeruzalém vynechává, a činí tak poté, co Izraelce vyřadil z několika jiných jednání. Například rozhovorů s Íránem.

Čtěte také

Trump též uzavřel separátní příměří s jemenskými Húsíy, aniž by pamatoval na probíhající húsíjské ostřelování Izraele.

Nyní přes hlavu izraelské vlády vyjednal propuštění posledního amerického rukojmího z Gazy, bez jakýchkoli dalších podmínek. Spekuluje se, že už si při jednání se Saúdy neklade podmínky, jako je uznání Izraele, případně že je naopak připraven uznat nezávislost Palestinského státu.

V samotném Izraeli se proto mluví o zahraničněpolitickém fiasku Benjamina Netanjahua, který se na přátelství s Trumpem velmi spoléhal.

Jan Fingerland

Teď se zdá, že americký prezident izraelské bezpečnostní zájmy klidně obětuje, když se mu to bude hodit, a Netanjahu proti tomu bude bezmocný. A Trump se rovněž zřejmě domnívá, že Jeruzalém mu ani nemá co nabídnout, spíše ho začíná obtěžovat.

Izraelci možná nyní v jiné podobě zažívají to, co Ukrajinci. Tedy že Trump je nejen vrtkavý, ale také tak trochu na prodej. Jeho cenu Izraelci nedokážou zaplatit, ale jiní hráči, včetně jejich oponentů, ano. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio