Jan Fingerland: Doplatí Asad na íránsko-izraelský střet?

30. duben 2018

Uvnitř syrské občanské války se odehrává několik podválek. Jeden z těchto odvozených konfliktů hrozí nyní přerůst do rozměrů, které by dosavadní dění mohly hravě zastínit.

Jde o konfrontaci Íránu a Izraele v oblasti východního Středomoří. O vzájemném poměřování sil se mluví už nějakou dobu, ale v posledních týdnech nabylo na aktuálnosti. Poslední incident, při kterém podle neověřených zpráv kdosi – zřejmě Izrael – ostřeloval vojenskou základnu v syrské Hamě, je symptomem i potenciálním spouštěčem dalších událostí.

Sýrie musí nést za události na svém území odpovědnost, říká analytik

Nádobu se smrtícím plynem, snad sarinem, zřejmě nad Dúmu shodil vládní vrtulník

Spojené státy americké podle prezidenta Donalda Trumpa chystají odvetný zásah za údajný chemický útok na syrské město Dúmá. Trump na Twitteru avizoval, že k akci může dojít prakticky kdykoli. Na nutnosti zásahu se s USA shoduje například Velká Británie. Evropské státy jsou ale zatím v otázce intervence v Sýrii nejednotné.

Aktuálnost těchto událostí podtrhává několik skutečností. Jednou je vyhasínání boj s Islámským státem i protivládními povstalci, což umožňuje některým hráčům konsolidovat své pozice, zejména syrské vládě, ale i Rusku a Íránu. Za druhé je to rozhodnutí Ruska více chránit syrský vzdušný prostor, i kdyby to znamenalo ochranu syrských a íránských kroků namířených proti Izraeli.

S tím souvisí třetí bod, a to je rozhodnutí Moskvy dodat Sýrii výkonný protivzdušný systém S-300, který by tuto zemi dále zabezpečil proti útokům zvenčí. A v neposlední řadě je to vyhrocení otázky budoucnosti dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Donald Trump dává najevo, že už za necelé dva týdny by mohl odvolat americký podpis pod touto dohodou a tedy i obnovit sankce proti Íránu, čímž by Teheránu svázal, ale i uvolnil ruce.

Přísně vzato není situace tak nová a ani bezprostředně nesouvisí se syrskou válkou. Írán radikálně protiizraelsky mluví a občas i koná už od islámské revoluce v roce 1979. Sýrie a částečně i Libanon, zejména tamní hnutí Hizballáh, sloužily Teheránu jako jakési předsunuté nástroje jeho politiky už po desetiletí.

Stará píseň

Poté, co před patnácti lety Američané svrhli sunnitsko-sekulárního diktátora Saddáma Husajna a moc předali do rukou vlády, která se opírá o šíitskou většinu, stal se i z Iráku článek íránské geopolitické skládačky. Poslední vývoj v Sýrii teď dále všechny procesy urychluje.

Rusko neříká o Sýrii pravdu. Ale nedůvěryhodný Trump nedokáže uvést věci na pravou míru, tvrdí Applebaumová

Donald Trump

Válka v Sýrii nemá jen podobu chemických útoků proti civilistům a raketových úderů zacílených na vojenská a výzkumná střediska režimu diktátora Bašára Asada.

Určitou roli zřejmě hraje i zákulisní boj na íránské politické scéně. Spekuluje se, že hybatelem expanze íránského vlivu směrem na západ je zřejmě generál Kásim Solejmání s podporou nejvyššího duchovního vůdce Chámenejího.

Ten Solejmáního – muže s určitými politickými ambicemi – používá v mocenském a ideologickém přetlačování proti prezidentu Rúhánímu. Solejmání stojí za masivním nasazením šíitských džihádistů původem z Iráku, Íránu, ale i Afghánistánu a Pákistánu v Sýrii na straně Bašára Asada. A zřejmě i za plánem na využití syrského území pro íránské záměry.

Izrael na tyto změny hledí se znepokojením. Írán už delší dobu pomáhá financovat palestinský Islámský džihád a Hamás a vyzbrojuje libanonský Hizballáh – Sýrie i Írán obvykle používaly Libanon jako mezičlánek, který je zabezpečoval proti izraelské odvetě. Teď už se íránským záměrům nemůže vzpírat ani Sýrie a zdá se, že ji Írán mění na výrobnu a odpaliště raket proti Izraeli a tedy i jako náhradní terč v případě izraelské odpovědi.

Kdo udeří první

Izraelci se řídí zásadou, že pokud někdo dává najevo nepřátelské úmysly a chystá si pro ně nástroje, je lepší udeřit jako první. Proto už v minulosti ostřelovali konvoje se zbraněmi pro Hizballáh, výrobny střel a později i zařízení, kde se zřejmě vyráběly nebo vyvíjely chemické zbraně.

S tím, jak roste nebezpečí, roste i kalibr cílů. V poslední době izraelské letectvo útočilo i na vojenské základny, po nedávném vniknutí ozbrojeného íránského dronu ze syrského na izraelské území pro výstrahu silně poškodili syrskou protivzdušnou obranu.

Jan Fingerland

Jeruzalém pohrozil i útokem na ruské systémy S-300, pokud ohrozí jeho schopnost bránit vlastní území. Izraelská vláda by se nepochybně nerada dostala do střetu s Rusy, ale dává najevo, že i pro Rusko bude lepší, když bude respektovat izraelské obavy, protože Izrael se cítí být přitlačen ke zdi. Je to tedy snaha takovou situaci odvrátit předem.

Nyní se čeká, jaká bude íránská reakce na útok z poslední noci. V minulosti stál íránský vliv i za útoky na židovské a izraelské civilisty v zahraničí. V této souvislosti je zajímavé asi tři týdny staré varování vypuštěné v izraelských vojenských kruzích: pokud Írán nějakým způsobem zaútočí proti Izraeli, Izrael se postará, aby zmizel Asad i jeho režim. Kapacity na to má. Bude to pro Íránce dostatečně silné upozornění?

Spustit audio