Jaké je Rusko pohledem z kuchyně? To prozradí kuchaři, nad jejichž pokrmy se tvořily dějiny největší země světa
Nová kniha Witolda Szabłowského tematicky navazuje na jeho bestseller Jak nakrmit diktátora. Tentokrát se ale autor vydává po stopách kuchařů z ruských kuchyní, dač a kantýn, díky nimž nahlédneme přímo pod pokličku zdejšího režimu.
Knihu Rusko pohledem z kuchyně vydalo v překladu Jaroslavy Jiskrové nakladatelství Dokořán v roce 2023. V tomto kulinářském cestopisu se dozvíme mnohé historiky dosud spíše opomíjené zajímavosti.
Čtěte také
Například z čeho se pekl chleba v obklíčeném Leningradu? Co se podávalo na poslední večeři Sovětského svazu, těsně před jeho rozpadem? Co jedli likvidátoři jaderné havárie v Černobylu? Na čem si pochutnávali první kosmonauti na oběžné dráze? A kolik pravdy je na Putinově historce, že jeho dědeček Spiridon vařil pro Lenina a Stalina?
Netradičním způsobem tak nahlédneme na osud Ruska a Sovětského svazu od posledních záchvěvů carismu až po dnešek.
Nejen láska prochází žaludkem
„Jsem přesvědčen, že prostřednictvím kuchyně se dá velice spolehlivě odhalit mechanismus moci. Chutě lidí, kteří prošli peklem, se nemění, stejně jako se nemění politika Ruska; země, která svou moc buduje nožem, naběračkou, vidličkou a… hladem… Povídal jsem si s kuchaři z Kremlu, s kuchařkami z Černobylu, ale i s lidmi, kteří pamatují hladomor vyvolaný Stalinem. Zatímco píšu tato slova, probíhá krutá válka, kterou rozpoutalo Rusko vůči Ukrajině. Právě proto je kniha, kterou držíte v rukou, bohužel mimořádně aktuální,“ píše Witold Szabłowski v úvodu.
Čtěte také
Aby knihu mohl napsat, projel křížem krážem Rusko, Ukrajinu a další bývalé sovětské republiky. A díky tomu, že mluvil s kuchaři z Kremlu, vědci, kteří připravovali pokrmy pro první kosmonauty, ale i s lidmi, kteří pamatují hladomor vyvolaný Stalinem, podařilo se mu zmapovat historii Ruska a Sovětského svazu právě pohledem z kuchyně.
Autor často zpovídá skutečné hrdiny mezi kuchařkami a kuchaři. Jsou to lidé, kteří vařili vojákům v Afghánistánu nebo „záchranářům“ v Černobylu krátce po havárii jaderné elektrárny. Což byla práce, při níž šlo o život. Platí, že i sebevětší hrdinové a státníci potřebují najíst.
Všudypřítomní nenápadní kuchaři
Příprava jídla je jednou z nejpřirozenějších lidských činností i nutností a právě na pozadí běžných událostí autor prozrazuje drobné a vlastně obecně známé „běžnosti“ Ruska a Sovětského svazu: jak v ruské armádě vládla šikana, v Afghánistánu se kradlo a kšeftovalo se zbraněmi. A v zamořeném Černobylu, kde vybuchl jaderný reaktor, pochodoval dětský prvomájový průvod.
Kniha Rusko pohledem z kuchyně není kuchařka. Přestože spoustu jídel podle ní uvařit můžeme. Je spíš průvodcem po Rusku díky lidem, kteří mu vidí pod pokličku. Jak může být zdánlivě nevinné kuchařské umění zneužito k politickým cílům? A jak ruské impérium po desetiletí krmí své obyvatele propagandou?
Poslechněte si pořad Ex libris, který připravila Tamara Kocourková.
Související
-
Analýza Putinova projevu: Původně předvolební formalita vyvolala depresivní dojem sílící eskalace
Místo předvolebních slibů přednesl Putin projev o stavu země. Začal válkou a dal najevo, že Rusko překročilo geopolitický milník a získalo dlouhodobou strategickou výhodu.
-
Rusko-běloruské vztahy? Postupné ruské objímání se změnilo ve svěrací kazajku
Rusko-běloruské vztahy jsou předmětem celosvětového zájmu už od 90. let 20. století. Ve druhé polovině této dekády vznikl sice efemérní, ale přece Svaz Ruska a Běloruska.
-
První sovětské jaderné bombě pomohli Američané, říkal fyzik Kurčatov
Na počátku září 1949 zjistili američtí vědci nad územím USA zvýšené množství radioaktivního spadu. Zamoření bylo důkazem, že Sovětský svaz úspěšně otestoval atomovou bombu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.