Jaká je krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů? Michał Zabłocki: Zemský ráj jen na pohled
Polský novinář a bohemista Michał Zabłocki je autorem knihy s titulem Zemský ráj jen na pohled a podtitulem Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů. V Polsku vyšla v roce 2019 a o rok později jsme si ji mohli přečíst také u nás.
Čtěte také
Patnáct reportážních textů, doplněných předmluvami pro českého čtenáře, se snaží korigovat nekritický pohled Poláků na Čechy. Zabłocki z vlastní zkušenosti popisuje řadu temných míst současné české společnosti a jeho postřehy jsou velmi cenné díky kombinaci profesionální žurnalistiky, osobní zkušenosti a odstupu pozorovatele z jiného prostředí.
Slavista a bohemista Michał Zabłocki pracoval jako novinář třináct let v Polské tiskové agentuře, v letech 2010 až 2012 byl jejím dopisovatelem v Praze a Bratislavě. Řadu let se zajímá o naši zemi a chtěl by její co nejpravdivější obraz zprostředkovat čtenářům v Polsku, kde o Češích i Česku dosud – většinově – panují pro nás až nepochopitelné iluze.
Kult České republiky
Název českého vydání jeho knihy – Zemský ráj jen na pohled – odkazuje podle autorova vyjádření k textu české hymny. Podíváme-li se však do tiráže, zjistíme, že přesný překlad původního názvu by zněl To není ráj. Náčrtky o současných Češích. Kniha byla totiž primárně určena polskému čtenáři a autor sám považoval za nutné doplnit české vydání zvláštní předmluvou, která začíná barvitým popisem situace:
Čtěte také
„Abyste lépe pochopili mou knihu, je určitě potřeba znát polský kontext, ve kterém zrála. V Polsku už mnoho let panuje neuvěřitelný – řekl bych až nesnesitelný – kult České republiky, země prezentované jako ráj, ostrov pro ateisty a LGBT, kde všichni jsou šťastni a nikdo si na nic nestěžuje; kde lidé žijí v klidu a bez problémů a po práci se nestresují a jdou na pivo. Češi také v Polsku každoročně vítězí v žebříčku nejoblíbenějších národů a skoro každý Polák by chtěl mít Čecha za souseda. Vyplývá to ze stereotypů kultivovaných médii a z nedostatku běžných informací, i toho, jak by Poláci chtěli Čechy (anebo možná i sebe) vidět.“
Více si můžete poslechnout v repríze pořadu Ex Libris, který připravil Pavel Hlavatý.
V červencové sérii prázdninových repríz vám nabízíme pořady o tom, jak Češi vnímají svou historii i jak nás vidí okolní národy.
Související
-
„Časy se mění a my se měníme v nich.“ Jak se v časech proměnila Moravská Ostrava?
Knihu lze chápat jako určitý bedekr i jako sondu do sociálních, hospodářských a urbánních dějin metropole, jejíž dynamický růst pisatel pamětí zažil.
-
Zapsali se i tím, že nezvítězili. Kdo byli neúspěšní kandidáti na československého prezidenta?
Vítěze voleb v minulých desetiletích dobře známe, kdo všechno ale kandidoval, i když na post nakonec nedosáhl? Právě o tom je knížka Jany Čechurové „Kdo mířil na Hrad?“.
-
Pavel Kosatík: Slovenské století
Slováci jsou bezesporu národem, který nám je nejbližší. A přece jsme v minulosti tolikrát nepochopili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.