Jak vyústí týrání vězňů v Iráku

6. květen 2004

Skandál s ponižováním vězňů v Iráku nabývá na rozměrech. V žádném případě se nedá předpokládat, že už kulminoval a jako vyhaslá sopka postupně utichne. Právě naopak, na světlo světa se dostávají nové skutečnosti a denník Washington Post zveřejnil další fotografie. Na jedné z nich stojí americká vojačka nad ležícím nahým vězněm, kterého má uvázaného jako psa na obojku.

Nové fotografie se přitom dostaly na veřejnost jenom několik hodin po vystoupení amerického prezidenta Bushe v arabských televizích. Přesněji řečeno v jedné televizi: Al Arabii. Druhou byla totiž americká satelitní Al Hurra, kterou financuje Kongres Spojených států a která začala nedávno vysílat do arabského světa. Nejsledovanější Al Džazíra naopak rozhovor s Bushem nedostala, protože ji Bílý dům kritizuje za neobjektivní zpravodajství.

Bush se sice přímo neomluvil, ale jednoznačně vyjádřil lítost nad tím, co se stalo a přislíbil tvrdé potrestání viníků. Jednoznačně odmítl jakákoliv přirovnání k praktikám bývalého režimu Saddáma Husajna s tím, že Husajnovi lidé měli k mučení vězňů zvláštní výcvik, jejich činy nebyly nikdy vyšetřovány a už vůbec se nedostaly před spravedlnost.

Washington chce nyní ukázat, že v demokracii se politováníhodné věci sice mohou stát, jsou ale jasným porušením zákona, a jako takové je příslušné soudy berou. "Vůči sobě budeme postupovat tak, jak to očekáváme od ostatních", parafrázoval George Bush známou větu z Bible, podle které nemáme činit jiným to, co nechceme, aby činili oni nám.

První reakce z arabského světa se nesou spíše ve skeptickém duchu. Zdá se, že na myšlení tamních obyvatel mají větší vliv články v palestinských či syrských novinách, označující ponižující fotografie za názorný příklad toho, jak se Amerika chová k národům a režimům Středního Východu.

Ve Spojených státech pokračuje skandál rovněž naplno. Noviny Los Angeles Times přinesly čerstvé informace o tom, že prezident včera v proslulé Oválné pracovně vážně napomenul ministra obrany Donalda Rumsfelda. Podle nejmenovaných zdrojů mu vyčítal, že o celé záležitosti nebyl dostatečně a včas informován a že skandální snímky viděl až v televizi.

Stejnou věc ale tvrdí samotný ministr obrany Rumsfeld. I on prý viděl fotografie až na obrazovce. K příslušné zprávě z armádního vyšetřování totiž prý nebyly vůbec přiloženy a když se ptal proč, dostal z Pentagonu odpověď, že kopie prostě nejsou k dispozici.

Donald Rumsfeld se bude každopádně zítra zpovídat před senátním výborem pro ozbrojené složky. Nebude to mít jednoduché, protože někteří senátoři (a to nejen demokraté) žádají jeho rezignaci. Kromě jiných věcí je popudila například taková drobnost, že Rumsfeld se o celé záležitosti ani slovem nezmínil na neveřejném setkání s nimi, jež se konalo přesně v den, kdy televize CBS fotografie zveřejnila.

Odvolání Rumsfelda je i přesto vysoce nepravděpodobné. Spíš se zdá, že padnou hlavy v Pentagonu nebo pouze ve velení amerických sil v Iráku. Snad nejhůř dopadl generál Geoffrey Miller, který se musel za celou záležitost jako první veřejně omluvit, ačkoliv byl do Iráku odvelen z Guantanáma teprve minulý měsíc, a to těsně před vypuknutím skandálu.

Není třeba zdůrazňovat, že v Americe se pomalu rozbíhají kampaně, zaměřené na listopadové prezidentské volby, takže i malá nemoc může mít velké následky. Současný skandál není žádnou maličkostí, ale za půl roku asi už nebude mít zásadní vliv. Pentagon ale asi udělá dobře, když na některé vojáky v Iráku více dohlédne.

autor: Daniel Raus
Spustit audio