Jak se v 90. letech vytěžily mostecké doly

13. červen 2023

Příběh divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) se začal psát už před více než čtvrt stoletím. Teprve teď ale u soudu v Praze padlo první, zatím nepravomocné rozhodnutí. Soudkyně Silvie Slepičková dala po procesu trvajícím 4,5 roku za pravdu obžalobě. Tedy, že čeští manažeři dolů a s nimi spojení finančníci podvedli koncem 90. let stát.

Za peníze samotné firmy v utajení ovládli její většinu, a zbytek si pak od státu výhodně zprivatizovali. Způsobit měli škodu téměř 2,4 miliardy korun.

Hlavním aktérem příběhu je Antonín Koláček, který se posledních 20 let věnuje psychologii, náboženství, rozvoji ducha i šamanským rituálům. Po jednom z nich se přejmenoval z Antonína na Antonia.

Nepravomocné vysoké tresty

K pražskému soudu se v pondělí dostavil v bílém cylindru, v obleku s motýlkem a černobílou hůlkou. Podle něj to byl symbol „posvátné svatby“, tedy smíření a osvobození.

Soud mu ale dal za ovládnutí dolů vysoký trest. Sedm a půl roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů.

Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií.

Čtěte také

Vinným uznal soud i třetího obžalovaného, bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru. Za přijetí úplatku v souvislosti s přípravou podkladů pro privatizaci podílu MUS mu uložil tříleté vězení, peněžitý trest 4,5 milionu korun a zákaz činnosti. 

Všichni se proti verdiktům odvolali a rozsudek tak není pravomocný. Podle Koláčka soud nepochopil, jak probíhala privatizace v 90. letech. „My jsme nedělali nic protizákonného,“ uvedl. „Byla sepsána fakta a někdo z nich učinil záměrný trestný čin. My jsme restrukturalizovali a stabilizovali Mosteckou uhelnou společnost. My jsme dělali to, co vyžadovaly tehdejší vlády,“ dodal.

Čtěte také

Už dříve byl Antonio Koláček a další manažeři odsouzeni za podvod a následné „vyprání“ špinavých peněz z MUS v tamních bankách ve Švýcarsku. Koláček dostal 4,5 roku a soud mu tam zmrazil miliardy korun. Do vězení ale nenastoupil a proto s ním, stejně jako s Oldřichem Klimeckým, pokračovalo řízení v Praze.

Ve Švýcarsku byl odsouzen v kauze MUS i Petr Kraus, který si tam odpykal trest a proto již nebyl souzen v Praze. Další dva manažeři, Marek Čmejla a Jiří Diviš dostali ve Švýcarsku po odvolání pravomocně jen podmíněné tresty a proto už také nebyli souzeni u nás. Čmejla i Diviš ale podle jejich advokátky Katariny Kožiakové Oboňové ve Švýcarsku žádají obnovu procesu.

Čtěte také

Novými důkazy mají být některé zprávy Bezpečnostní informační služby, které se objevily právě u soudu v Praze.

Dle našeho názoru z nich celkem jednoznačně vyplývá, že v době rozhodování o privatizaci členové vlády věděli, že koncovými vlastníky kupujícího byli naši klienti a celkem jednoznačně věděli, že z MUS docházelo k zapůjčování finančních prostředků a z nich se odkupovaly akcie na trhu, uvedla advokátka. Nemohlo podle ní tedy jít o podvod.

Podle státního zástupce Radka Bartoše ale něco takového ze zpráv BIS nevyplývalo. Za podvod celou akci, do které byly zapojeny desítky firem se sídlem v zahraničí, označil i pražský soud.

Celý podcast Peníze a vliv Jany Klímové najdete v audiu.

autoři: Jana Klímová , vik
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.