Budoucí maminka potřebuje hlavně dvě věci: klid a pohodu, říká porodník Calda
Jaké problémy řeší současné porodnictví a kam směřuje výzkum v této oblasti? Jak se změnily možnosti těhotenství a porodu pro ženy, které trpí závažnými zdravotními komplikacemi?
„Můžeme povšechně říci, že zdravotní zátěž našich těhotných velmi stoupá. Také proto, že jsme schopni umožnit prakticky všem ženám, aby se reprodukovaly, což dřív možné nebylo,“ uvedl ve Studiu Leonardo gynekolog, porodník a genetik Pavel Calda z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Čtěte také
Například dříve ženy s diabetem 1.typu velmi obtížně otěhotněly. „Dnes tyto ženy mají běžně děti, takže jsou schopné otěhotnět a těhotenství donosí bez větších rizik pro ně i pro novorozence.“
„Také nám rodí ženy po transplantacích. Český transplantační program je velmi rozsáhlý a máme řadu mladých žen, které jsou po transplantaci jater nebo ledvin a ty také mohou otěhotnět.“
Problematické ale zůstávají kardiovaskulární onemocnění. „Pokud těhotenství významně zvyšuje nároky na srdeční činnost a jde o ženy, které v důsledku těžkého srdečního onemocnění nemohou dítě donosit, tak tam možnosti nemáme.“
Pokud srdeční pumpa nefunguje, nesnese zvýšenou zátěž, tak ji nedokážeme nahradit... Žena musí mít v klidovém stavu dostatečnou rezervu pro srdeční činnost. Pokud ji nemá, neumíme jí vyrobit... Jsme ale schopni takové ženy adekvátně vyšetřit a posoudit, jestli je těhotenství ohrožuje na životě, nebo ne.
Pavel Calda
„V České republice a vůbec ve vyspělých zemích je úmrtí v souvislosti s těhotenstvím a porodem vzácné. Pokud k tomu dojde, tak je to vysloveně nějaká katastrofa, které nešlo ve většině případů zabránit,“ dodal gynekolog.
Pod tlakem marketingu
„Bohužel se dostáváme do situace, kdy jsou těhotné vystaveny tlaku různých marketingových aktivit, kdy jsou zneužívány díky tomu, že budoucí maminka je ochotna pro své miminko obětovat cokoliv.“
Lékař připomněl, že vedení porodu je věc veskrze odborná. „Rady a porady, které dostávají ženy například v různých časopisech, jsou vedeny spíše zájmy pisatelů než zájmy těhotných. Jak bude porod probíhat, se nedá dopředu vůbec nijak odhadnout, pokud už dopředu není jisté, že tam je nějaký problém. Musí se proto reagovat podle aktuálního stavu.“
Budoucí maminka je ochotna kupovat sebedražší nesmyslný kočárek, přístroje a nástroje, které jsou jí horem dolem nabízeny. Tyto ženy jsou vystaveny obrovskému tlaku a ne vždy je to férové. Toho, co ta žena opravdu potřebuje, je poměrně málo, hlavně potřebuje klid a pohodu.
Pavel Calda
„Víme, že se v posledních letech hodně uvolnily indikace k vedení porodu císařským řezem, protože tento zákrok je v současnosti méně rizikový, než byl před 50 lety. Anestezie pokročila a operační metody jsou bezpečnější. Ale to neznamená, že by každá žena měla rodit císařským řezem.“
Čtěte také
Otázka, jestli rodit císařským řezem, nebo spontánně, se prý bude ještě dlouho řešit. „Ale řekl bych, že zlatá střední cesta je ta nejlepší... Mělo by se to velmi individuálně posuzovat... a měl by o tom rozhodovat odborník, který je vše schopen profesionálně a s nejlepším úmyslem posoudit.“
„Zejména pokud se jedná o zdravotní příčiny nebo důvody, tak není moc prostor pro to, aby si sama žena rozhodovala o tom, co je pro ni lepší, protože může nesprávným rozhodnutím významně uškodit sobě, případně dítěti,“ upozornil gynekolog, porodník a genetik Pavel Calda.
Jaké jsou možnosti současné prenatální diagnostiky? Jakou roli hraje etika v genetice? Poslechněte si celé Leonardo Plus s profesorem Pavlem Caldou!
Některé z vědeckých osobností můžete poznat i v méně tradiční roli, jako znalce umění a často jako aktivní hudebníky. Rozhovory s nimi, ve kterých odhalují svoji méně známou tvář, nabízí portál o klasické hudbě KlasikaPlus.cz v seriálu Vědci hudebníci.
Související
-
Jaroslav Feyereisl: Když se domácí porod změní v patologický,...
„Porodní asistentka provede porod lépe než lékař. Ale nemůžete nikdy odhadnout, jestli se ten fyziologický porod nepromění v hrůzu. Proto jsem proti domácím porodům...
-
Expert na zdravotnické právo o domácích porodech: Zdravotní...
Diskriminuje český stát ženy, když upřednostňuje porod v lékařských zařízeních před domácími porody? Ve sporu dvou žen a České republiky rozhodl velký senát Evropsk...
-
Sourozenci jako svědci porodu: Někteří rodiče jsou ujetí –...
Známý televizní šéfkuchař Jamie Oliver a jeho manželka Jools přivedli na svět pátého potomka a podělili se o svou radost s uživateli sociálních sítí. Ti ale víc řeš...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka