Izraeli hrozí rozpad vládní koalice, předčasné volby ale vládu neoslabí, říká reportér Jakub Szántó

19. červen 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil válečný kabinet, ze kterého odešel opoziční politik a bývalý náčelník generálního štábu Beny Gantz. Zároveň s tím sílí tlak na předčasné volby v Izraeli, které ale premiér odmítá v době války vyhlásit.

Navzdory válečnému stavu se v Izraeli ale také hromadně protestuje. Lidé požadují vypsání předčasných voleb, uzavření příměří v pásmu Gazy a hlavně návrat rukojmí. Protesty vycházejí z obecné nespokojenosti, nejsou tedy čistě opoziční.

Čtěte také

„Demonstrace jsou výrazem rozčílení a nevůle velké části liberální středo-levicové politiky a odporu vůči vládě, která je vnímána jako nejpravicovější, nejvíc nacionalistická, a dokonce ze dvou extremistických partají. A to je něco, co ,nejde pod vousy‘ velké části izraelské společnosti,“ popisuje novinář a válečný zpravodaj Jakub Szántó v Interview Plus.

Předčasné volby jsou podle novináře možným scénářem, protože ve vládě roste frustrace menších koaličních stran.

Odchodem už pohrozily extremistické partaje, kterým se nelíbí plán na příměří navrhovaný Spojenými státy, ale také ultraortodoxní strany, kterým Netanjahu bez ohlášení zrušil hlasování o návrhu zákona o municipálních rabínech.

Válka neskončí dohodou, kterou podepíší nějací lidé za Hamásu a palestinský islámský džihád. Na té druhé straně musí být podpis Izraele.
Jakub Szántó

Vůči plánu na příměří se vymezují také zástupci Hamásu, kteří se odvolávají na to, že neví, jaký postoj k tomu zaujímá celá izraelská vláda, protože Netanjahu ji de facto obešel.

„Je irelevantní, co říká Hamás. Pokud vedení země, v tomto případě ústy Benjamina Netanjahua, řekne svému nejbližšímu partnerovi, a ještě tak těžké váze, jako jsou Spojené státy, že s plánem souhlasí, pak je to de facto vyřešené. A není se dál o čem o bavit,“ nesouhlasí s námitkami Szántó.

Podle něj je jakékoli vyjednávání s teroristy absurdní a nedá se očekávat, že konflikt skončí dohodou.

Čtěte také

„Válka skončí v momentu, kdy se izraelské jednotky stáhnou z Gazy, a zároveň ve chvíli, kdy přestanou dopadat rakety na Izrael, ať už z Gazy, anebo ideálně i z Libanonu, tak aby nehrozilo vypuknutí další brutální zničující války na severu,“ předpokládá novinář.

Ukončení konfliktu je hlavně v zájmu civilních obyvatel, kteří hromadně migrují a marně hledají bezpečné místo.

„Hizballáh v posledních šesti dnech navýšil raketové baráže a používání útočných dronů proti izraelským cílům, včetně těch civilních,“ konstatuje Szántó a poukazuje na důsledky útoků.

„V tuto chvíli na obou stranách hranice, tedy na severu Izraele a na jihu Libanonu, odešlo zhruba 200 tisíc lidí. To je neúnosné pro obě země.“

Příprava na poplach

Situace se navíc může zhoršit, protože libanonský Hizbaláh je pro Izrael bezpečnostním rizikem – je totiž silnější i početně větší než Hamás. Propagandistická videa dokumentující potenciální útoky na Haifu, ale i dronové útoky jsou proto pro Izrael hrozbou.

Čtěte také

Kvůli opakovaným útokům i hrozbám, je ale Haifa na případné nebezpečí připravená.

„Zásadní věc, která se tam děje, je, že spádová nemocnice pro stovky tisíc lidí se celá zakopává pod zem. V podzemních garážích je připravená polní nemocnice, kam se celá nemocnice stáhne,“ popisuje Szántó.

Na případné raketové poplachy jsou už připravené i protiletecké kryty v jednotlivých domech a zástavbách. Do Izraele ale proudí také tisíce uprchlíků, takže se dál stupňuje i politický a bezpečnostní tlak.

Je možné ukončit válku a porazit teroristické režimy, které ji vyvolaly? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Šárka Fenyková , esta

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.