Ivan Štern: Ve špatnostech extremisty nedoženeš
Evropská kultura má za samozřejmé, že se zdejší lidé solidárně ujímají uprchlíků, vyháněných ze svých zemí důvody politickými, někdy jen důvody ekonomickými. Za prací se lidé stěhovali odnepaměti. Kam přišli, byli zpravidla vítáni jako lidé potřební. To všechno se v posledních letech změnilo.
Čtěte také
Vysvětlovat rostoucí nechuť k přistěhovalcům násilnickými výstřelky lidí, sice s nimi podobného původu, avšak pochybného náhledu na život, se sice nabízí jako srozumitelné objasnění problému. Rozhodně ale nestačí.
Až politická síla, která výstřelky dokáže opakovaně natolik nafukovat, až je veřejnost začne vnímat jako něco obecně platného, odvede ten potřebný a podstatný kus práce.
Přistěhovalec vs. terorista?
Zrodila se rovnice, přistěhovalec rovná se terorista. Do posledního prášku je z ní vytloukán politický kapitál a šířen strach.
Mistry v přehánění se stali lidé jako Tomio Okamura, Alice Weidelová, Herbert Kickl, Georgie Meloniová anebo Viktor Orbán. Strachem, který po sobě zanechávají, dovedou zasáhnout značnou část veřejnosti a získávají tak na politické vážnosti a věrohodnosti.
Čtěte také
Kickl, Orbán a Meloniová dnes šéfují vládám. Alice Weidelová má našlápnuto k tomu, aby její strana Alternativa pro Německo se stala v parlamentu stranou druhou nejsilnější.
Z původní snahy postupně měnit Evropu v otevřené společenství, které dokáže vstřebat i jinakost mimoevropských kultur, vyjádřené naposledy Angelou Merkelovou výrokem „Zvládneme to“ se stala noční můra demokratických politiků.
Namísto hledání způsobů, jak být v politice přesvědčivější a zůstat demokratem, díky myšlenkovým zkratům mnoho z nich raději sáhlo po nápodobě extremistů, majíce za to, jsou-li extremisté úspěšní, musí být i oni úspěšní. Jen jim je záhadou, jak to, že se tak neděje.
Čtěte také
Jako učebnicový příklad poslouží nejnovější přístup německých křesťanských demokratů, vedených Friedrichem Merzem. Ve srovnání se svou předchůdkyní Angelou Merkelovou otázku utečeneckou převrátil naruby. Uprchlíci mají být vraceni hned na hranicích.
Ať se s nimi trápí země sousední. Nejlépe bude, když o azyl v Evropě požádají mimo Evropu a tam i vyčkají, jak jejich věc dopadne. Bezmála doslova to opsal od Alternativy. Dokonce se uřekl, že by se nebránil, kdyby v parlamentu Alternativa spolu s ním i hlasovala.
Je mu nejspíš jedno, že by tak legitimizoval její v jádru nelegitimní konání, že by ublížil i demokratické podstatě vlastní strany.
Výrokem namíchl svého možného koaličního partnera po únorových parlamentních volbách. Zelené. Riskuje tak spíš nedohodu než dohodu s nimi, a ublížil by proto i samotné německé demokracii.
V každém případě si veselou notu opět zahudou extremisté. Jsou vždy o krok napřed. Místo pojmu emigrace razí nyní pojem remigrace.
Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.