Robert Schuster: Merz je sice o něco populárnější než Scholz, německé volby ale ještě vyhrané nemá
V Německu už vědí, že souboj o podobu příští vlády spolu svedou kancléř Olaf Scholz za sociální demokraty a Friedrich Merz, předseda hlavní opoziční strany, Křesťanskodemokratické unie.
Do voleb příštího německého Spolkového sněmu zbývá sice ještě o něco víc než rok a do oficiálního začátku kampaně je ještě daleko. Ale už teď je jasné, že tihle dva politici si budou od nynějška vzájemně v patách, čekat na chybu toho druhého a pokusí se využít každé příležitosti zaútočit.
Čtěte také
Přísně vzato, takovýto duel o vedení země, kdy by proti sobě stáli dva jasně vyhranění lídři, Německo už dlouho nezažilo. Snad naposledy tomu tak bylo v roce 2002 při legendárním souboji tehdejšího sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera a bavorského křesťansko-sociálního premiéra Edmunda Stoibera.
Nakonec byl úspěšnější obhájce úřadu, který sice v průzkumech dlouho ztrácel, ale přece jen dokázal zabodovat větší mírou empatie během historické povodně, která se v létě 2002 přelila z Česka do mnoha regionů východního Německa.
Merzovi spolustraníci
Jakou bude mít podobu předvolební konfrontace Scholze s Merzem, se teprve uvidí. Avšak rozdílné povahy obou by mohly sehrát významnou roli i tentokrát. Stávající kancléř nezapře svůj původ z chladného Hamburku, kde jsou lidé zvyklí na to nepodléhat prudkým výkyvům počasí.
Čtěte také
Podobným způsobem řídí poslední tři roky svou vládu i Scholz – válka na Ukrajině, energetická krize, vysoká inflace, hospodářská recese a v neposlední řadě také posilování radikálních proudů ve společnosti.
Nic z toho zdánlivě nedokázalo úřadujícího kancléře rozhodit, je přesvědčený, že navzdory tomu, že popularita jeho vlády je nejnižší v novodobé německé historii, má stále plnou legitimitu pro uskutečňování vládního programu.
Merz je v mnoha ohledech Scholzovým pravým opakem. Je vynikajícím řečníkem, který dokáže strhnout posluchače a vtáhnout je argumenty do svých projevů. Dokáže také přesvědčivě analyzovat a definovat problémy, jimž Německo aktuálně čelí.
Čtěte také
Zároveň je ale také hodně vznětlivý a nedá přílišnou práci vyprovokovat ho k neuváženému výroku. Na rozdíl od Scholze je také v odlišné situaci, pokud jde o podporu ve vlastním táboře. Pro sociální demokraty, kteří v průzkumech zaostávají za Merzovou stranou a pravicovými populisty z Alternativy pro Německo (AfD), je současný kancléř jediný, kdo pro ně může uhrát jakž takž dobrý volební výsledek.
V jeho straně to vědí, a proto jim nezbývá nic jiného než vsadit na tuhle jednu kartu, a to i s vědomím, že už jednou, v roce 2021, jim to vyšlo a následně i sestavovali vládu.
Merz naproti tomu bude od prvního okamžiku sledován těmi ze svých spolustraníků, kteří jsou ve skrytu duše přesvědčeni, že by byli lepšími volebními lídry než on. Teď mu sice slíbili loajalitu, a že ho budou podporovat, avšak i oni si jistě nenechají ujít příležitost, aby využili nějakou Merzovu slabší chvilku. A taková se během nadcházejícího roku určitě někdy objeví.
Soudě podle aktuálních průzkumů, měli by Merz a jeho křesťanští demokraté volby z konce září 2025 přesvědčivě vyhrát. Ale kdo ví, jak budou daná čísla vypadat za rok v tuhle dobu. Jak Merzovi, tak i Scholzovi totiž vystaví konečný účet voliči, a to je dobře.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.