Ivan Hoffman: Šohaj z Andromedy a plyšák Bill

6. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plyšák Bill

Po Vánocích přišel malý Jonáš na návštěvu s robotem. Je to chytrák, nepochybně z Číny, ale česky o sobě zpívá, že je šohaj z Andromedy. Má na všechno odpověď.

Na požádání například poví, jaká je teplota, a utrousí, že je tu lépe než na Měsíci. Věrně zopakuje, co slyší. Různě sebou komicky šije, tancuje a poblikává.

Čtěte také

„Jaký je plán?“ ptá se Jonáš robota. „To je jasné! Ty budeš uklízet a já tě budu krýt ze zálohy,“ autoritativně elektronicky zavelí drobný plastový chlapík.

Uvidíme, zda s sebou Jonáš přinese robota i příště, anebo zda se mu omrzí jako většina hraček s výjimkou dvou otlučených pickupů, se kterými pravidelně závodíme a vedeme u toho spoustu odborných řečí o motorech, palivu či technice jízdy.

Hvězda nejmilovanější

Věrný parťák, který se Jonášovi dosud neomrzel, je veliký plyšový lední medvěd. Když ho dovlekl poprvé, řešilo se jméno. Jonáš mu přezdíval „Mája“, což se k němu vůbec nehodilo. Nakonec mu, snad že je bílý, říkáme Bill a dáváme si na něj pozor, protože v nestřežené chvíli kouše do zadku.

Čtěte také

Na rozdíl od šohaje z Andromedy, u kterého rodiče musí nastudovat návod k použití, aby dítě mohlo ocenit zabudované čipy a aplikace, plyšák Bill je jeden z nás, obyčejný medvěd, který se s Jonášem spřátelil i bez návodu. Moc toho sám nenamluví. Veškerou konverzaci ale rádi obstaráme za něj, takže jsou dny, kdy je Bill za superhrdinu, anebo je jedna ruka s dinosaury. Billův potenciál není limitován počtem otázek, na které má naprogramované vtipné odpovědi.

Bill není robot, který Jonáše poťouchle posílá uklízet s tím, že mu kryje záda. Je to dobromyslná chlupatá obluda, se kterou se dělí o své sny. Kamarád, bez kterého by neusnul. Ale také popleta, se kterým je ohromná legrace a kterému nikdy nedojde energie, protože prostě není na baterky.

Ivan Hoffman

Něco mi říká, že namachrovaní robotičtí šohajové z Andromedy budou přicházet a odcházet, protože pokrok nelze zastavit, ale plyšák Bill ještě dlouho zůstane hvězdou nejmilovanější.

Autor je komentátor Deníku

autor: Ivan Hoffman
Spustit audio