Ivan Binar: Odkaz Pavla Pecháčka

26. leden 2023

V 70. letech jsem vězel v montérkách a pracoval jako strojník na chemické úpravně vody v elektrárně Vítězný únor v Ostravě. Naše směna mezi sebou posbírala hrst peněz na sovětské rádio, které dokázalo polapit i krátké vlny.

O nočních směnách jsme lovili v éteru Svobodnou Evropu, stanici, která poskytovala pravdivé informace o stavu světa rozděleného železnou oponou a byla mocně rušena nákladnými rušičkami.

Čtěte také

Zároveň s informacemi přinášela naději, že se vrátíme z ruského objetí domů do Evropy. Ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že za pár let se stanu jejím redaktorem.

V pondělí 16. ledna 2023 zemřel v Americe Pavel Pecháček, poslední ředitel českého vysílání Svobodné Evropy, můj letitý šéf. Je potřeba povědět několik slov o jeho významu, aby se nezapomnělo. Po sovětské okupaci v roce 1968 odešel na západ, nějakou dobu redaktoroval ve Svobodné Evropě, pak byl šéfem českého vysílání Hlasu Ameriky a v roce 1989 se stal ředitelem české sekce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.

Budova s názvem LIBERTY – SVOBODA

V květnu 1994 americký prezident Bill Clinton poděkoval české redakci, každému zvlášť osobním dopisem, za skvělou práci, s tím, že jsme svou misi ukončili. Vysílat do Česka, Maďarska a Polska není potřeba, už je tam přece demokracie.

Čtěte také

Pavel Pecháček se vydal do Washingtonu a přesvědčil tamní činitele, že naše práce ještě neskončila, že je třeba v ní stále ještě pokračovat. V Praze pak domluvil těsnou spolupráci s ředitelem Českého rozhlasu Vlastimilem Ježkem; vznikla tak stanice mluveného slova Český rozhlas 6 – Rádio Svobodná Evropa a tam jsme pokračovali ve vysílání až do roku 2002.

Pavel Pecháček má rovněž lví podíl na přesunu zbytku Svobodné Evropy z mnichovské Anglické zahrady do budovy bývalého Federálního shromáždění ČSSR v Praze. Od ledna 2009 vysílá Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda z nového sídla, které bylo pro ně postaveno a vybaveno nezbytnými bezpečnostními opatřeními v pražském Hagiboru.

Ivan Binar, spisovatel a překladatel

Zaměřuje se na východní země, především na Rusko a na další státy, které mají ke svobodě a demokracii ještě hodně daleko.

Když mě občas kroky zavedou do Strašnic, vzpomenu si na znamenitého muže Pavla Pecháčka, který už není mezi námi. Bez jeho úsilí by na Hagiboru tajemná budova s názvem LIBERTY – SVOBODA zřejmě nestála. To nepostradatelné rádio by už snad ani nebylo…

Autor je spisovatel

autor: Ivan Binar
Spustit audio