Iva Pekárková: Ten hadr na puse a co ukázal čas

10. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mladá žena v roušce s mobilním telefonem

Před půl rokem jsem projevila velkou nedůvěru vůči tomu hadru na puse, kterému jsme si v Česku zvykli říkat rouška.

Nebyla za tím žádná filosofie typu „vláda se nám snaží zacpat hubu a hloupí ovčané jí na to skočili“. To ne. Jen mám virologické vzdělání a dovedu si představit, jak maličké jsou viry.

Čtěte také

Přesněji řečeno nedovedu, na to lidská představivost nestačí, ale dovedu si velikost virů přiblížit jinými metodami. Třeba si spočítat, že kdyby pylové zrnko trávy mělo velikost fotbalového hřiště, byl by koronavirus velký jako fotbalový míč. Nebo si uvědomit, že virus nemůže mít barvu, aspoň ne v tom smyslu, jak jí my lidé rozumíme: jeho velikost je srovnatelná s vlnovou délkou viditelného světla.

A tak jsem měla obavy, že rouška, zejména ta podomácku vyrobená ze starého trička, ale možná i tenká „chirurgická“, nemůže infekci zkrotit, aby se nešířila. Bála jsem se, že si příliš mnoho lidí zakryje pusu a nos kusem hadru a ve falešné víře, že chrání sebe i jiné, budou virus vesele šířit dál.

Čtěte také

Nechala jsem se slyšet, že v okamžiku, kdy mě někdo přesvědčí o účinnosti roušek, s radostí začnu propagovat jejich nošení.

A tak to dělám. S radostí přiznávám, že jsem se mýlila. Už se vyrojila řada dobře zpracovaných vědeckých studií, které dokládají účinnost masek. Samozřejmě, masky fungují nejlépe ve spojení s dodržováním dalších zásad: Mýt si ruce, dodržovat rozestupy a, pokud to není nutné, radši moc nechodit mezi lidi.

Možná, že stačí maličko

I obyčejné podomácku vyrobené roušky pomůžou snížit koncentraci kapének s virem v ovzduší, i když třeba jen o padesát, šedesát procent. Pokud by k nákaze koronavirem stačilo pouhých pár virionů, jako je to třeba u některých kmenů chřipky, roušky by skutečně moc nepomohly. 

Naštěstí se zdá, že nálož koronáče potřebná k nákaze je o dva, možná i tři řády vyšší, počítá se ve stovkách a tisících virionů. Tím pádem dává smysl jejich koncentraci snižovat. 

Iva Pekárková

Pokud, díky rouškám, poletuje ve vzduchu jen polovina kapének obsahujících viry, pravděpodobnost přenosu se o maličko sníží. A právě to maličko může pomoct k tomu, aby se epidemie zbrzdila.

Tímto se kaju za svou nevěřícnost a prosím všechny lidi dobré vůle, aby poctivě nosili masky. Neochrání stoprocentně ani vás, ani druhé, ale pomůžou.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Spustit audio