Iva Pekárková: Černé ovce

15. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Černé ovce v západním Skotsku | Foto: Iva Pekárková, Český rozhlas

Iva Pekárková: Černé ovce

Na louce u potoka v západním Skotsku se páslo stádo ovcí. To není nijak výjimečný pohled, až na to, že všechny byly černé! Podle mých kamarádů farmářů patřily k hebridskému plemenu, jednomu z těch, jaká se ve Skotsku tradičně chovala. A nebyly vyšlechtěné, aby jejich vlna byla bílá.

„Divoká ovce“ nikdy neexistovala. Všechna dnešní ovčí plemena – asi 200 - jsou domestikovaní potomci zvířete, které žilo v jihozápadní Asii a byl to buď muflon, nebo jeho blízký příbuzný.

Čtěte také

Dnešní ovce jsou výsledkem nějakých 12 tisíc let šlechtění pod dohledem člověka. Jedním z hlavních kritérií byla kvalita jejich vlny. A od doby, co se člověk naučil vlnu barvit, i její bělost.

Divoký ovčí prapředek byl hnědý nebo béžový. Většina dnešních ovcí je bílá. Jejich barvu určuje gen ASIP, kódující protein, který ovlivňuje pigmentaci. Je to, lapidárně řečeno, antagonista melaninu. Tak jako mnozí tvorové, od savců až po houby, produkují i ovce melanin. Jeho tvorbu ale snižují právě geny pro ASIP.

Čtěte také

Gen, který způsobuje bílou barvu, je dominantní. Stačí, aby ovce zdědila po rodičích jednu jeho funkční variantu, a bude mít bílou vlnu.

Aby byla ovce černá, musí po rodičích zdědit dvě nefunkční varianty ASIPu. Pokud bílá ovce s jednou funkční a jednou nefunkční variantou ASIPu zplodí potomstvo s bílým beranem, který má taky jednu funkční a jednu nefunkční variantu ASIPu, bude, statisticky řečeno, jedno jehně ze čtyř černé. Je to stejné jako u Mendelových hrachů. 

Bílé ovce můžou mít černé jehně, ne naopak

Dnešní bílé ovce ale mají často funkční varianty ASIPu na obou alelách. Tím pádem se bílým ovcím černí beránci rodí jen vzácně.

Čtěte také

Hebridské černé plemeno musí mít, podle mendelovských zákonů genetiky, nefunkční gen ASIP na obou alelách. A vidíte to? Farmáři si všimli, že se i ovcím hebridského plemene ve vzácných případech narodí bílé jehně. Tuto záhadu zatím žádný genetik nevyřešil na molekulární úrovni.

Ale s genem ASIP u ovcí si vědci pohrávají docela rádi. Bylo zjištěno, že stačí drobné cílené změny ve struktuře genu ASIP – a z bílých ovcí můžete mít černohlavé, černonohé i strakaté. Zatím se tedy, pokud se mi podařilo zjistit, narodila jen hrstka takhle „upravených“ jehňat.

Iva Pekárková

A pokud se černých ovcí týče… úsloví „černá ovce“ vzniklo v polovině 17. století a znamenalo zřejmě totéž co dnes. Je to člověk, který nikam nezapadá, případně zklamal očekávání své rodiny.

Lidské černé ovce bývají ostrakizované. Ale, jak aspoň tvrdí farmáři, černé ovce narozené bílým ovčím rodičům jsou právoplatní členové stáda. Ovce na barvu nehledí.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně