Írán: Zvítězí ženy, život a svoboda? Nebo lež a nenávist
Jak se myšlenky sametové revoluce propisují do současných protestů v Íránu? A jak s nimi souvisí sbližování mezi Saúdskou Arábií a Íránem a ruská invaze na Ukrajinu?
Írán a Saúdská Arábie jsou v současnosti asi nejvlivnější státy muslimského Blízkého východu. Představují mocensky a ekonomicky nejvýznamnější zástupce šíitského islámu na straně jedné a sunnitského na straně druhé.
Čtěte také
Jejich vzájemné soupeření v posledních dekádách se popisovalo jako tzv. blízkovýchodní studená válka. Ta v posledních letech vyvrcholila, když obě země podporovaly opačné strany válčící v Jemenském konfliktu a v roce 2016 přerušily diplomatické kontakty a vzájemně si uzavřely ambasády.
Letos v březnu ale v Pekingu zástupci obou zemí oznámili, že uzavřeli dohodu o urovnání diplomatických vztahů. To vše v době, kdy v Íránu už osm měsíců trvají protirežimní protesty.
Odpoví pořad za Obzorem Zdeňka Nováka.
Související
-
Marek Hudema: Rusko a Írán
Ruská agrese vůči Ukrajině zasáhla nejen Evropu. Teď buší na dveře Blízkého východu. Obrátila na hlavu partnerství mezi Moskvou a Teheránem, kde byl vždy slabším Teherán.
-
Tereza Zavadilová: Írán, někdejší velmoc, která žije desítky let pod svým potenciálem
Redukovat občanské nepokoje v Íránu na ekonomickou nespokojenost obyvatelstva by bylo zjednodušení i nedostatek respektu vůči aktivistům, kteří riskují hodně.
-
Írán je jedna velká Potěmkinova vesnice. Nespokojenost se už přelévá i do ulic, popisuje Engelová
Vedle hesla „ženy, život, svoboda“ už na demonstracích zaznívají i volání po smrti nejvyššího duchovního vůdce země ajatolláha Alího Chameneího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.