Invazní hmyz, který dobývá Evropu: Klíště piják, komár tygrovaný nebo slunéčko východní

10. červenec 2018

Jaké nepůvodní druhy z říše hmyzu ohrožují Česko a Evropu? Hostem Magazínu Leonardo byl Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Za poslední roky se kolem nás objevily nové druhy hmyzu, které zde nebývaly,“ uvedl vědec.

Podle něj se čím dál častěji setkáváme se slunéčky východními. „Ta pochází z Dálného východu a postupně naše slunéčka sedmitečná vytlačují. Na zimu mají tendenci zalézat do bytů, kde zimují. Jsou celkem agresivní, takže když se je majitelé pokoušejí vyhnat, slunéčka je pokoušou.“

„Mohou se dostávat i do ovoce a vinných hroznů, což způsobuje komplikace ve Francii, kde se po slisování hroznů do vína dostane i tělesný obsah tohoto hmyzu, který se pak chemicky zpět vyextrahovává.“

Dalším invazním druhem na našem území je hmyz, který saje krev jak zvířatům, tak člověku. „Se změnami klimatu se k nám dostává Aedes albopictus, česky komár tygrovaný, který přenáší žlutou zimnici, horečku denge a také virus zika.“

Aby se nepůvodní druhy na novém území etablovaly, musí být splněno několik podmínek. Pro tropické a subtropické druhy je největší potíží na našem území zima... Takže to, že si sem něco dovezeme, ještě neznamená, že se z toho stane invazivní druh.
Jan Votýpka

„Jde ale o krátkodobé výsadky během léta, protože zimy jsou u nás stále velmi chladné. Takže na zimování se u nás tento druh neadaptuje a stávající populace vyhyne, aby sem byla opět zavlečena.“

I naše domácí hmyzí druhy se mění. „Klíšťata v posledních letech obsazují území ve vyšších polohách, kde se ještě nedávno nevyskytovala. Tady ale mluvíme o postupném šíření v souvislosti s klimatickou změnou.“

„Na naše území se také dostává klíště nazývané piják. Proto vznikl i web Najdipijáka, kde se každý může podívat, a pokud toto klíště najde, může pomoci ve sledování jeho výskytu. S tímto parazitem se k nám může dostat i nějaké nové onemocnění.“

Časopis Živa na podzim vydává monotematické číslo věnované čistě invazivním druhům na našem území i na území Evropy. Chtěl bych posluchače pozvat, aby se jeho prostřednictvím dozvěděli více o této problematice.
Jan Votýpka

Invazní druhy hmyzu způsobují komplikace nejen zvířatům a lidem, ale i rostlinám. „Lidé si mohli všimnout, že do živých plotů se často sází buxus čili zimostráz, stále zelená rostlina. Ta nyní začíná hnědnout a opadávat.“

Jde o celkem novou chorobu, která se do Čech dostala v roce 2012 a do Prahy o čtyři roky později. „Usychání je způsobeno malým motýlkem zavíječem, původem z Asie, který postupně zasahuje Evropu a nechává za sebou poušť a zkázu.“

„Invazní druhy mají v novém prostředí nepřátel většinou významně méně. Nikdo není takový specialista, aby mohl pojídat kohokoliv. Tyto vztahy se ustanovují po miliony let, a ve chvíli, kdy se z nich nějaký druh vymaní, trvá nějakou dobu, než se vytvoří vazby nové,“ konstatoval Jan Votýpka.

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související