Invazní druhy se týkají každého z nás
Až 13 miliard eur ročně stojí Evropskou unii náklady a ztráty související s nepůvodními druhy rostlin a živočichů, které se zásluhou lidské činnosti rozšířily z území na území, z kontinentu na kontinent.
V současné době neexistuje jednotná a efektivní strategie, jak se s touto problematikou vypořádat. A to i přes to, že se počet invazních druhů od počátku minulého století zčtyřnásobil a jejich dopady mohou být katastrofální pro přírodní ekosystémy i člověka samotného. Odborníci se ale shodují, že účinná je i v tomto případě především prevence a šíření osvěty.
A proto se vědecká redakce Tvůrčí skupiny publicistiky Českého rozhlasu ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a expertním týmem vědců rozhodla problematice invazních druhů věnovat a upozornit na ni v dlouhodobém projektu „Invazní druhy – nevítaní kolonizátoři naší fauny i flóry“. Odstartovali jsme ho v květnu 2018.
Ve vysílání Českého rozhlasu se vydáme po stopách nejznámějších i méně známých tuzemských invazních druhů. Zmapujeme ale také, s jakými nezvanými hosty bojují naši sousedé. Odborníků se budeme ptát na konkrétní hospodářské, ekologické i zdravotní dopady. A také na to, jak jim předcházet. Nabídneme prostor i pro vaše posluchačské dotazy či náměty.
Každý měsíc se můžete těšit na reportáže z terénu, živé vstupy i speciální vydání pořadů Magazín Leonardo, Natura a Leonardo Plus. Sledujte nás také na facebookovém profilu Věda On Air. Sdílejte s námi poselství, že invazní druhy se týkají každého z nás.
Nejnovější články
-
S globálním oteplováním se v Evropě objevuje stále více invazních druhů
Zaměříme se na cizince ze světa zvířat a rostlin a na to, jaký má na jejich šíření vliv změna klimatu. Invazní druhy škodí nejen druhům původním ale i lidem.
-
Invazní hmyz, který dobývá Evropu: Klíště piják, komár tygrovaný nebo slunéčko východní
Jaké nepůvodní druhy z říše hmyzu ohrožují Česko a Evropu? Hostem Magazínu Leonardo byl Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
-
Invazní druhy zvířat jako problém dneška i dávnověku
Nejstarší případ popsal dějepisec Plinius v roce 77 našeho letopočtu v době, kdy Baleárské ostrovy začali ničit králíci z pevniny. Připravila a moderuje Markéta Ševčíková.
-
Šíření nepůvodních druhů ovlivňuje každý z nás. Zahrádky už byly zdrojem mnoha invazí, říká expert
Jak cestují invazní druhy? Hostem Magazínu Leonardo byl Adam Petrusek z Katedry ekologie a proděkan pro vědu a výzkum Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
-
O invazních rostlinách, které postupně kolonizují naše území
V čem spočívají jejich mimořádné schopnosti, jsou skutečně tak nebezpečné a co by se od nich mohli naučit lidé? Moderuje Markéta Ševčíková.
-
I do boje s invazními druhy se plete politika. Vidím to skepticky, říká ochranář
Co jsou to invazní druhy? Jaká rizika přestavují pro naši přírodu? A jaké možnosti máme v boji s nimi?