Interview Plus s předními evropskými a světovými mysliteli
Veřejný prostor se plní dezinformacemi a snahami populistů získat moc na úkor tradičních stran. Nakolik se tyto trendy dotýkají Česka a jakou roli hraje naše země v evropském dění?
Sérii exkluzivních rozhovorů jsme pro vás připravovali v létě a na podzim před sněmovními volbami 2021.
Nejnovější články
-
Konec iluzí? Putinova invaze otřásla základy německé zahraniční politiky, říká politolog
Německo vůči Rusku dlouho pěstovalo iluze a spoléhalo na to, že bude respektovat nedotkutelnost hranic v Evropě. Navíc věřilo, že vzájemné vztahy upevní obchod.
-
Expert na sociální sítě Troy: Ani konspirátoři nevěří všemu, vyjadřují tak odpor k mocenským elitám
David Troy shrnuje, že dezinformace produkují sítě lidí, kteří chtějí společnost obrátit určitým směrem. Šířili je třeba američtí průmyslníci, kterým vadil lockdown.
-
Politolog Takis Pappas: Voliči populistů jsou rozhořčení, ze své situace viní elity a volí srdcem
„Populista nemá ideologii, program ani vizi. Staví taky víc na ekonomickém přerozdělování než na růstu,“ říká politolog. Potřeba jsou proto lídři nabízející perspekitvu.
-
Politolog Mounk: Nacionalismus je třeba si ochočit. Jinak ho přenecháváme té nejhorší sortě lidí
Populisté se k moci dostávají rozdělováním společnosti a porazit je může jen sjednocená demokratická opozice. Ta ale často dělá chybu, že rozdělení společnosti napomáhá.
-
Pro Evropu by teď bylo nebezpečné, pokud by se Německo stalo příliš silným, říká politolog Qvortrup
Profesor politologie podotýká, že zatímco Trump vládl podle hesla „Amerika především“, Merkelová v mnoha ohledech vládla podobným stylem, tedy „Německo především“.
-
Snadněji se krade, když omezíte soudy a nezávislá média, říká Anne Applebaumová o střední Evropě
„Vždycky je šance na změnu. Lidé se probudí a uvědomí si, co je za problém a že je potřeba s ním něco udělat. Neexistuje žádný železný zákon, že demokracie musí zahynout.“