Hraní online her je rizikové už po čtyřech hodinách denně, varuje Hrzalová z linky pro odvykání

14. září 2022

„Netolismus je závislost například na sociálních sítích a užívání internetu, hraní her nebo i chatování,“ popisuje Zuzana Hrzalová z Národní linky pro odvykání. „U hraní online her se považují za rizikové už přes čtyři hodiny denně strávené u počítače,“ dodává. Jde hlavně o způsob trávení volného času. „Někdo k tomu tíhne více, někdo méně, ale dnes je internet dostupný tak, že ho má téměř každý mladý dospělý a hrát hry se dají i na mobilu.“

„Když pak člověk ve hře pokračuje, vtáhne ho to do online světa, často se spojuje i s vrstevníky – někdy se lidé znají jen na dálku právě jen přes hru,“ popisuje Hrzalová.  

Zejména mladí lidé jsou pak nejvíc ovlivňováni svými vrstevníky. „Pokud budou kamarádi běžně užívat nějaké látky, je pravděpodobné, že se k nim budou chtít přidat nebo to vyzkoušet i další.“ 

Čtěte také

A své potomky mohou ovlivňovat i rodiče – měli by vědět, co jejich děti na sítích nebo i při hraní her dělají.

„Doporučujeme se ptát, třeba i nezávazně, a zjišťovat, co hrají a co je na tom baví. Podle toho se pak dají nastavit pravidla. Protože tak, jako jsou pravidla v jiných věcech v domácnosti, měla by být i tady, a to proto, aby dítě nesedělo celý den jen na internetu,“ doporučuje. 

„S bezplatnou Národní linkou pro odvykání jsme začali v roce 2016. Jako pomoc lidem při odvykání kouření. Postupně jsme se rozrůstali o další závislosti – na alkohol, na hraní, na lécích a také například na drogách,“ prozrazuje. 

Na Národní linku pro odvykání (800 350 000) jen v loňském roce zavolalo asi 2,5 tisíce lidí, kteří žádali o pomoc, a nejen oni, protože radí i rodinám, blízkým, odborníkům a širší veřejnosti. „Nejpočetnější skupinu tvoří kuřáci, kterých loni bylo přes 900.“ 

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Davida Šťáhlavského.

autoři: David Šťáhlavský , lup
Spustit audio

Související