Host Studia Leonardo: sociolog prof. Ivo Možný

14. leden 2015

Sociologický obraz současné společnosti

Na otázku, jakou žijeme dobu, odpověděl před rokem sociolog prof. Ivo Možný: "Platí ono biblické: jsou vždycky léta tučná a léta hubená. A ty přechody jsou vždycky dramatické. Myslím, že jsme právě na švu dvou takových dekád. Vždy po dvaceti pětadvaceti letech přijde nějaké tření a zase z toho vyleze něco jiného. Patřím k těm, kdo jsou přesvědčeni, že nikdy v historii jsme neměli tak vysokou kvalitu života, bez ohledu na současnou krizi. A myslím, že už zase dlouho tady tak dobře nebude..."

Jaká je a jak se proměňuje česká společnost? V čem se na stavu a složení společnosti podepisuje nová skupina seniorů, kteří se dožívají delšího věku? Jak na změny ve společnosti (ne)dokážeme reagovat? Doyen české sociologie Ivo Možný, bude odpovídat ve středečním Studiu Leonardo.

Prof. PhDr. Ivo Možný, CSc. se zabývá především proměnami české rodiny. Pochází z Prostějova. Kvůli tzv. „buržoaznímu původu" nastoupil do hutí v Ostravě, později vystudoval češtinu a ruštinu. V letech 1955-65 pracoval jako novinář v rozhlase, pak nastoupil na vznikající katedru sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Za normalizace musel odejít a živil se jako počítačový technik a manželský poradce. Po revoluci se vrátil, v polovině 90. let - už v penzijním věku - zakládal pozdější Fakultu sociálních studií MU. V letech 1998-2004 byl jejím děkanem.

Dodnes zde přednáší. Mezi jeho nejznámější knihy patří sociologická analýza revoluce v roce 1989 Proč tak snadno... (poprvé vyšlo 1991), Česká společnost. Nejdůležitější fakta o kvalitě našeho života (2002) a Rodina a společnost (2006).


Spustit audio