Host Studia Leonardo: imunolog prof. Radek Špíšek
Nádorová imunologie
Jak pracuje náš imunitní systém? Jak se brání vzniku nádorů? A jak může jeho podpora nebo aktivace pomoci v souboji s rakovinou? Co všechno ještě nevíme o buněčné imunoterapii? I takové otázky zazní ve středečním Studio Leonardo, kde bude naším hostem prof. Radek Špíšek.
Prof. MUDr. Radek Špíšek se narodil v roce 1975. Během studia medicíny strávil několik měsíců na lékařské fakultě Massachusettské univerzity. Po absolvování 1. LF UK v roce 1999 nastoupil do Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. V letech 2000-2002 absolvoval část doktorandského studia na Univerzitě v Nantes ve Francii. Po návratu do Ústavu imunologie dokončil postgraduální studium a zároveň začal pracovat na 2. dětské klinice a následně Pediatrické klinice 2. LF UK a FN Motol.
Po složení atestace 1. stupně z pediatrie pracoval v letech 2005-2007 v Laboratoři nádorové imunologie na Rockefellerově univerzitě v New Yorku v laboratoři profesora Ralpha Steinmana. Ve vědecké práci se věnuje studiu biologie antigen prezentujících buněk a jejich využití v imunoterapii nádorových onemocnění. Což potvrzují i slova na úvod anotace jeho přednášky: „Hlavním cílem naší výzkumné skupiny je studium role imunitního systému při kontrole růstu nádorových buněk a vývoj léčebných strategií, které by vedly k aktivaci imunitní odpovědi proti nádorové tkáni.“
O svém nejnovějším výzkumu a týmové práci na terapeutické protinádorové vakcíně mj. říká: „V našem případě je specifické, že přímo vyrábíme aktivované dendritické buňky, což jsou nejúčinnější buňky pro zahájení imunologické odpovědi - jako jediné mohou aktivovat naivní T‑lymfocyty, a tím nastartovat specifickou imunitní reakci. Náš přípravek obsahuje dendritické buňky, jež prezentují celou řadu nádorových antigenů, pocházejících z nádorových linií karcinomu prostaty.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.