HLASUJTE: Měla by podle vás Válková odstoupit ze své funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva, nebo ne?

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a exministryně spravedlnosti Helena Válková
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a exministryně spravedlnosti Helena Válková

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček totiž navrhl premiérovi, aby vláda bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) z funkce odvolala. Prezident Miloš Zeman taky bere zpět její nominaci na funkci ombudsmanky. Místo ní navrhne 81letého bývalého zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka.

Důvodem jsou informace podle kterých napsala v 70. letech odborný článek společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Kabinet v pondělí o setrvání Válkové jednal, ale nakonec nehlasoval. Na Úřadu vlády se má ve čtvrtek sejít Rada vlády pro lidská práva za účasti Andreje Babiše a právě Válkové. K rezignaci ji také vyzval člen rady Tomáš Němeček, jinak z rady odejde on sám. Jak Válková řekla České televizi, nevidí k rezignaci žádný důvod.

Dnešní Radiofórum se ptá:

Měla by podle vás Helena Válková odstoupit z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva, nebo ne? Jak se díváte na kauzu, kterou rozpoutalo spojení jejího jména se jménem Josefa Urválka? Co myslíte, ohrozí současná kauza Válkovou také v její práci poslankyně, nebo ne? Pracuje totiž ve výborech mandátovém a imunitním, petičním a pak i ústavně právním.

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Odebírat podcast

Související