HLASUJTE: Měla by Evropa podpořit Turecko v Sýrii, nebo ne?
Turecké vzdušné síly v úterý na severozápadě Sýrie sestřelily vojenský letoun L-39 syrských vládních jednotek, který byl vyroben v Česku. S odvoláním na turecké ministerstvo obrany o tom informovala agentura AFP.
Jedná se o třetí syrské letadlo, které turecké letectvo sestřelilo od neděle, kdy Ankara proti silám syrského prezidenta Bašára Asada spustila vojenskou ofenzivu.
Čtěte také
Turecká armáda masivně útočí v provincii Idlib, kde Asad od února s ruskou pomocí dobyl rozsáhlé území. Prezidenti Turecka Recep Tayyip Erdogan i Ruska Vladimir Putin tvrdí, že válku nechtějí. Rusko ale stále stojí za tím, že Asad vede legitimní boj proti teroristům. Turecký prezident Putina naopak vyzývá, aby jeho odvetné ofenzivě vůči Asadovi „nestálo v cestě“.
A mezitím posílá Erdogan tisíce uprchlíků – nejen ze Sýrie – směrem k evropským hranicím. Jeho zpráva, že brány do Evropy jsou otevřené, je vnímána jako další hřebíček do rakve migrační dohody, kterou Ankara uzavřela s Evropskou unií v roce 2016 – slíbila v ní zastavit migrační vlnu do Evropy výměnou za finanční pomoc.
Dnešní Radiofórum se ptá:
Měla by Evropa podpořit Turecko v Sýrii, nebo ne? Jaké zájmy podle vás sledují v Sýrii Rusko a Turecko? Proč turecký prezident otevřel brány do Evropy?
Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34.
Související
-
Thomas Kulidakis: Na řecko-turecké hranici se ukazuje rozdíl mezi obranou námořní a pozemní hranice
Turecko oznámilo otevření dveří migrantům směr Řecko a běženci se okamžitě vydali na cestu.
-
Thomas Kulidakis: Turecko je v Sýrii užitečný nástroj Ruska k trápení Západu
Turecký ministr zahraničí požádal v průběhu mnichovské bezpečnostní konference ruského protějška, aby se zasadil o okamžité příměří v syrské provincii Idlib.
-
Nikdy jsem neviděla v očích lidí tolik beznaděje, líčí tureckou ofenzivu do Sýrie Lenka Klicperová
Vzpomínky na to, co spolu s kolegyní Markétou Kutilovou viděly v Sýrii, jim stále vhání slzy do očí. Bylo to nejhorší, co jsme zatím zažily, vypráví válečná reportérka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.