HLASUJTE: Jste pro zavedení povinných občanských průkazů pro děti už od 6 let?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Elektronický občanský průkaz neboli eObčanka

Alespoň o tomto návrhu uvažuje ministerstvo vnitra. Je to prý nejlepší způsob jak zajistit identifikaci po plánovaném zrušení rodného čísla.

Dnes mají rodiče možnost nechat dětem průkaz vystavit, nově by šlo o povinnost. Podle kritiků každé rodné číslo sděluje o svém nositeli až příliš osobních údajů. Ozývají se i hlasy, podle kterých jde jen o další zbytečnou byrokracii, která zvyšuje dohled státu nad občany.

Podobný návrh řeší i Slováci. Ministr vnitra tam navrhuje, aby děti do 15 let měly občanky bez fotografie a podpisu. Sloužily by hlavně pro přístup do zdravotní dokumentace dítěte. Změny by měly platit od roku 2022 a úřady by nové doklady zasílaly automaticky.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Zamlouvá se vám nápad zavést povinně občanky pro děti, nebo ne? Myslíte, že rodné číslo vypovídá zbytečně moc o svém nositeli? A vnímáte záměr ministerstva jako nástroj kontroly?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Odebírat podcast

Související