Hana Eliášová: Sběratelé kostí

14. listopad 2012
Vstupte!

Nahlédněte s námi do zákulisí práce v antropologickém oddělení Kriminalistického ústavu a poznáte, jak se moderní televizní seriály liší od skutečné reality a praxe.

RNDr. Hana Eliášová se narodila v roce 1951 v Opavě. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu někdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, odvětví: odborná biologie – specializace antropologie. Studium uzavřela diplomovou prací na téma „Charakteristika základních hlavových ukazatelů u pracujících Čech a Moravy.“ Od r. 1975 pracuje v Kriminalistickém ústavu Praha na oddělení antropologie a biologie, posledních deset let jako vedoucí oddělení.

Mezi její znaleckou činnost patří mj.: identifikace kosterních pozůstatků – osteologická a odontologická expertiza, superprojekce nebo rekonstrukce obličeje. Spolupracovala mj. na projektech: hledání skutečné podoby tváře básníka K.H.Máchy nebo na analýze kosterních pozůstatků Jošta Lucemburského - markraběte moravského.

Perimortální zranění – puklina –   jdoucí středem čela a končící přibližně na vrcholu lebky. Tvarově odpovídá průběhu současných klinických případů mediálních zlomenin klenby lební  (lebka č. 2)

Zítra ve Vstupte!:

Jak trnitá byla cesta k dějinám umění? Jak náročná byla příprava stálé expozice Lapidária Národního muzea? Jaké zkušenosti získal při přípravách mezinárodní výstavy Karel IV. Císař z Boží Milosti? Nejen to už bylo tématem rozhovoru, který jsme s doc. Jiřím Fajtem natáčeli při prohlídce výstavy Europa Jagellonica a v refektáři Jezuitské koleje Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.