Gubernátorské volby jsme prohráli záměrně, tvrdí stratégové Jednotného Ruska

28. září 2018

Druhá kola letošních gubernátorských voleb v Rusku se ve čtyřech případech proměnila v asi největší selhání kremelské politiky za posledních sedm let.

V zemi, kde ještě nedávno 86 % obyvatel podpořilo linii prezidenta Vladimira Putina a marginální opozice byla všem jen pro smích, utrpěla vládní strana Jednotné Rusko rekordní sérii porážek, konstatuje v ruském listu Novaja Gazeta komentátor Kirill Martynov.

Jednotné Rusko ztratilo neporazitelnost, systémová opozice se ale v ničem neliší, tvrdí politolog

Lidé protestují proti zfalšovaným volbám gubernátora na Dálném východě v Přímořském kraji

Jednotné Rusko ztrácí moc. Píše to alespoň ruský zpravodajský server Meduza. Kandidáti vládní strany totiž prohráli volební souboje v Chabarovském a Vladimirském kraji, výsledky hlasování v Primorském kraji byly zrušeny kvůli informacím o vážných neregulérnostech.

Ve Vladimirské oblasti a Chabarovském kraji zvítězili kandidáti za nacionalistickou Liberálnědemokratickou stranu Vladimira Žirinovského, kterou lze alespoň formálně pokládat za opozici. V Chakasii pak kandidát za Jednotné Rusko svou kandidaturu vzdal – údajně ze zdravotních důvodů. Zároveň však v situaci, kdy mu hrozila drtivá porážka.

V Přímořském kraji, kde fakticky zvítězil komunistický kandidát a kde podle Martynova došlo k donebevolajícím volebním podvodům, musela Ústřední volební komise pod tlakem veřejnosti výsledek voleb zrušit a hlasování přesunout na konec roku.

Jak se mohlo stát, že vládnoucí Jednotné Rusko ztratilo kontrolu nad situací v regionech, přestože mělo v rukou všechny trumfy počínaje penězi a konče absencí reálných konkurentů? 

Opozice přísahá věrnost Putinovi

Jedním z důvodů je podle ruského listu skutečnost, že Putin, jehož preference jsou stále značně vysoké, je lidem představován jako politik, který nemá s vládou a formální státostranou zhola nic společného.

Libor Dvořák: Prohry Putinovy kamarily

Alexej Navalnyj

Nejznámější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterému vypršel třicetidenní trest za účast v lednové „voličské stávce“, byl po propuštění znovu zatčen.

A co víc – Jednotné Rusko už navíc není zdaleka tak „formální stranou“, jakou bylo ještě před pár lety. Prezident se od něj nejen distancuje, ale v klíčovém tématu penzijní reformy se s ním dokonce pouští do křížku.

Naopak ostatní parlamentní formace včetně komunistů a Žirinovského nacionalistů nehledě na svůj naoko opoziční charakter přísahají vládci Kremlu věrnost a slibují „držet se jeho linie“. Tudíž i občané Putinovi za hrob věrní mohou s čistým srdcem hlasovat pro komunisty nebo pro Vladimira Žirinovského.

Příčinu strategické prohry Jednotného Ruska je samozřejmě možné hledat i přímo v penzijní reformě, se kterou otevřeně nesouhlasí 80 % občanů. Veškerá odpovědnost za její provedení je dnes veřejně svalována na nepopulární triumvirát – na Jednotné Rusko, premiéra Dmitrije Medveděva a liberální ekonomy.

Medveděv ani ekonomové však o přízeň u voleb usilovat nemuseli. Zato kandidáti Jednotného Ruska v regionech podle komentáře působili jako „oddíl politických kamikadze“, kteří šli do boje o voliče s nepopulárním zvyšováním důchodového věku v rukou.

Bizarní teorie

Ale asi nejkomičtější okamžiky letošních gubernátorských voleb jsou pro Kirilla Martynova ty spojené se snahou kremelských politických technologů představit ex post volební krach Jednotného Ruska jako sofistikovanou šachovou hru.

V médiích se nejprve objevila „exkluzivní informace“ o tom, že volební podvody v Přímořském kraji záměrně zorganizovala sama opozice, aby zdiskreditovala Jednotné Rusko a dosáhla zrušení volebního výsledku. Poté se začala šířit zpráva, že v Kremlu si vítězství nominantů vládnoucí partaje ani nepřáli, protože kandidát za Žirinovského nacionalisty jim vyhovuje víc.

Zkrátka se zdá, že profesionálům, kteří způsobili prohru Jednotného Ruska, nezbývá nic jiného než přiživovat iluzi o tom, že drží plnou kontrolu nad politickým procesem v Rusku, uzavírá Kirill Martynov svůj komentář na stránkách deníku Novaja gazeta.

autor: Jan Machonin
Spustit audio